Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ve STEREO

Uznání: STEREO Project, NASA

Jak vypadá sluneční protuberance trojrozměrně? Pro zodpovězení této otázky organizace NASA vypustila sondy STEREO, aby pozorovaly Slunce ze dvou různých míst. Družice STEREO obíhají Slunce téměř po oběžné dráze Země, ale jedna (zvaná Ahead) nyní předbíhá Zemi, zatímco druhá (zvaná Behind) Zemi sleduje. Před třemi týdny na Slunci vybuchla silná protuberance a zůstala nad Sluncem asi 30 hodin, což umožnilo družicím STEREO získat četné snímky protuberancí z různých úhlů. Na snímku nahoře je snímek této události s vysokým rozlišením z družice STEREO Ahead. Video erupce této protuberance, jak byla vidět z obou družic je zde. Při neobvykle klidném Slunci v posledních dvou letech jsou tak velké protuberance poměrně vzácné. Kombinovaná perspektiva ze STEREO astronomům umožní lépe porozumět mechanismu vzniku a evoluci protuberancí, koronálních výtrysků hmoty a vzplanutí.

Štítky: Slunce, Stereo, 3D


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »