Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ve STEREO

Uznání: STEREO Project, NASA

Jak vypadá sluneční protuberance trojrozměrně? Pro zodpovězení této otázky organizace NASA vypustila sondy STEREO, aby pozorovaly Slunce ze dvou různých míst. Družice STEREO obíhají Slunce téměř po oběžné dráze Země, ale jedna (zvaná Ahead) nyní předbíhá Zemi, zatímco druhá (zvaná Behind) Zemi sleduje. Před třemi týdny na Slunci vybuchla silná protuberance a zůstala nad Sluncem asi 30 hodin, což umožnilo družicím STEREO získat četné snímky protuberancí z různých úhlů. Na snímku nahoře je snímek této události s vysokým rozlišením z družice STEREO Ahead. Video erupce této protuberance, jak byla vidět z obou družic je zde. Při neobvykle klidném Slunci v posledních dvou letech jsou tak velké protuberance poměrně vzácné. Kombinovaná perspektiva ze STEREO astronomům umožní lépe porozumět mechanismu vzniku a evoluci protuberancí, koronálních výtrysků hmoty a vzplanutí.

Štítky: Slunce, Stereo, 3D


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »