Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy marťanských prašných vírů

Credit: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kdo to kreslí po Marsu? Tato část nedávno pořízeného snímku s vysokým rozlišením z kamery HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter ukazuje zakroucené a překřížené tmavé stopy ve světlém terénu marťanského povrchu. Nově vzniklé stopy představují pro badatele úžasnou záhadu, nicméně je známo, že jde o miniaturní větrné víry, které se vyskytují na rudé planetě - marťanští "prachoví ďáblové". Jde o rotující sloupce stoupajícího vzduchu zahřátého teplým povrchem, které jsou také běžné v suchých pouštních oblastech na Zemi. Prachové víry se stávají viditelnými, jakmile zvednou volný červený prach, typicky trvají jen několik minut a zanechávají tmavší a těžší písek dole netknutý. Prachové víry mohou být na Marsu až 8 kilometrů vysoko. Prachovým vírům se připisuje neočekávané čištění slunečních panelů marťanských vozítek.

Štítky: Mars, MRO, Dust devils


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »