Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety ráno

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Minulý pátek ranní oblohu ozdobilo uskupení tří jasných planet a Měsíce. Tento snímek krásné konjunkce Merkuru, Venuše a Saturnu s úzkým srpkem Měsíce za svítání u východního obzoru byl zachycen u Noerdlingen v Německu. Tyto planety se od sebe nyní vzdalují a Merkur se noří blíže k vycházejícímu Slunci. Ale pokud se tento týden podíváte na zbytek oblohy, tak si můžete do seznamu přidat planety Jupiter a Mars, přičemž Mars vychází kolem půlnoci a Jupiter jasně září po západu. Pokud budete chtít, tak si zjistěte akce a události Mezinárodního roku astronomie 2009 a během těchto několika málo Galileovských nocí (22. - 24. říjen) můžete uvidět Jupiter lépe než Galileo.

Štítky: Měsíc, Venuše, Saturn, Merkur, Crescent moon, 2009 iya


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »