Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety ráno

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Minulý pátek ranní oblohu ozdobilo uskupení tří jasných planet a Měsíce. Tento snímek krásné konjunkce Merkuru, Venuše a Saturnu s úzkým srpkem Měsíce za svítání u východního obzoru byl zachycen u Noerdlingen v Německu. Tyto planety se od sebe nyní vzdalují a Merkur se noří blíže k vycházejícímu Slunci. Ale pokud se tento týden podíváte na zbytek oblohy, tak si můžete do seznamu přidat planety Jupiter a Mars, přičemž Mars vychází kolem půlnoci a Jupiter jasně září po západu. Pokud budete chtít, tak si zjistěte akce a události Mezinárodního roku astronomie 2009 a během těchto několika málo Galileovských nocí (22. - 24. říjen) můžete uvidět Jupiter lépe než Galileo.

Štítky: Měsíc, Venuše, Saturn, Merkur, Crescent moon, 2009 iya


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »