Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety ráno

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Minulý pátek ranní oblohu ozdobilo uskupení tří jasných planet a Měsíce. Tento snímek krásné konjunkce Merkuru, Venuše a Saturnu s úzkým srpkem Měsíce za svítání u východního obzoru byl zachycen u Noerdlingen v Německu. Tyto planety se od sebe nyní vzdalují a Merkur se noří blíže k vycházejícímu Slunci. Ale pokud se tento týden podíváte na zbytek oblohy, tak si můžete do seznamu přidat planety Jupiter a Mars, přičemž Mars vychází kolem půlnoci a Jupiter jasně září po západu. Pokud budete chtít, tak si zjistěte akce a události Mezinárodního roku astronomie 2009 a během těchto několika málo Galileovských nocí (22. - 24. říjen) můžete uvidět Jupiter lépe než Galileo.

Štítky: Měsíc, Venuše, Saturn, Merkur, Crescent moon, 2009 iya


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »