Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety ráno

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Minulý pátek ranní oblohu ozdobilo uskupení tří jasných planet a Měsíce. Tento snímek krásné konjunkce Merkuru, Venuše a Saturnu s úzkým srpkem Měsíce za svítání u východního obzoru byl zachycen u Noerdlingen v Německu. Tyto planety se od sebe nyní vzdalují a Merkur se noří blíže k vycházejícímu Slunci. Ale pokud se tento týden podíváte na zbytek oblohy, tak si můžete do seznamu přidat planety Jupiter a Mars, přičemž Mars vychází kolem půlnoci a Jupiter jasně září po západu. Pokud budete chtít, tak si zjistěte akce a události Mezinárodního roku astronomie 2009 a během těchto několika málo Galileovských nocí (22. - 24. říjen) můžete uvidět Jupiter lépe než Galileo.

Štítky: Měsíc, Venuše, Saturn, Merkur, Crescent moon, 2009 iya


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »