Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spojení Měsíce s Jupiterem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Když fotograf Jens Hackmann projížděl jednoho letního večera malým městečkem Weikersheim v jižním Německu, tak mu to nedalo a musel zastavit. Neodolal a namířil svoji kameru s teleobjektivem na tuto nádhernou konjunkci úplňku Měsíce s planetou Jupiter hned vedle věže místního kostela. Před 400 lety Galileo také nemohl odolat namířit svůj nově zkonstruovaný dalekohled na tato nebeská tělesa. A když je spatřil, tak nalezl krátery a hory na ne úplně hladkém měsíčním povrchu a objevil velké měsíce Jupiteru, které jsou nyní známé jako Galileovy měsíce. Jupiterovy Galileovy měsíce jsou na tomto obrázku vidět jako maličké body světla velice blízko jasné planety. Chcete vidět Měsíc a Jupiter lépe než Galileo? Vyhledejte místní akce a události k Mezinárodnímu roku astronomie 2009 v příštích Galileovských nocích (22. - 24. říjen).

Štítky: Měsíc, Jupiter, Galileo, Iya


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »