Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spojení Měsíce s Jupiterem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Když fotograf Jens Hackmann projížděl jednoho letního večera malým městečkem Weikersheim v jižním Německu, tak mu to nedalo a musel zastavit. Neodolal a namířil svoji kameru s teleobjektivem na tuto nádhernou konjunkci úplňku Měsíce s planetou Jupiter hned vedle věže místního kostela. Před 400 lety Galileo také nemohl odolat namířit svůj nově zkonstruovaný dalekohled na tato nebeská tělesa. A když je spatřil, tak nalezl krátery a hory na ne úplně hladkém měsíčním povrchu a objevil velké měsíce Jupiteru, které jsou nyní známé jako Galileovy měsíce. Jupiterovy Galileovy měsíce jsou na tomto obrázku vidět jako maličké body světla velice blízko jasné planety. Chcete vidět Měsíc a Jupiter lépe než Galileo? Vyhledejte místní akce a události k Mezinárodnímu roku astronomie 2009 v příštích Galileovských nocích (22. - 24. říjen).

Štítky: Měsíc, Jupiter, Galileo, Iya


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »