Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obklopen Marsem

Uznání: Mark T. Lemmon (Texas A&M), IMP Team, JPL, NASA

Hned po přistání na Marsu v roce 1997 pořídila hlavní stanice automatické sondy Mars Pathfinder rychlou prohlídku kolem dokola. Toto panorama pro všechny jistoty bylo nasnímáno dokonce ještě předtím, než byla kamera stanice Sagan Memorial Station vyzvednuta do její dva metry vysoké polohy. Nejlepší podívaná je při pomalém rolování doprava. Jedinečná perspektiva zachycuje v blízkém popředí mnoho přístrojů sondy Mars Pathfinder včetně plochy pro určování osvětlení oblohy, komunikační antény, slunečních panelů a dvou ramp vedoucích dolů k povrchu pro automatickou sondu Sojourner. Sojourner mohl být vidět po použití rampy vpravo na marťanském povrchu. Na povrchu jsou početné balvany a kopce, které mohly být lépe studovány. Mise Mars Pathfinder zpět odeslala 16000 snímků a údajů, které přinesly hodně objevů včetně důkazů pro teplejší a vlhčí podmínky na Marsu v minulosti. Po téměř třech spektakulárních měsících průzkumu povrchu Mars Pathfinder přestal komunikovat, nejspíše jako výsledek vyčerpání baterií.

Štítky: Mars, Pathfinder, Povrch


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »