Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obklopen Marsem

Uznání: Mark T. Lemmon (Texas A&M), IMP Team, JPL, NASA

Hned po přistání na Marsu v roce 1997 pořídila hlavní stanice automatické sondy Mars Pathfinder rychlou prohlídku kolem dokola. Toto panorama pro všechny jistoty bylo nasnímáno dokonce ještě předtím, než byla kamera stanice Sagan Memorial Station vyzvednuta do její dva metry vysoké polohy. Nejlepší podívaná je při pomalém rolování doprava. Jedinečná perspektiva zachycuje v blízkém popředí mnoho přístrojů sondy Mars Pathfinder včetně plochy pro určování osvětlení oblohy, komunikační antény, slunečních panelů a dvou ramp vedoucích dolů k povrchu pro automatickou sondu Sojourner. Sojourner mohl být vidět po použití rampy vpravo na marťanském povrchu. Na povrchu jsou početné balvany a kopce, které mohly být lépe studovány. Mise Mars Pathfinder zpět odeslala 16000 snímků a údajů, které přinesly hodně objevů včetně důkazů pro teplejší a vlhčí podmínky na Marsu v minulosti. Po téměř třech spektakulárních měsících průzkumu povrchu Mars Pathfinder přestal komunikovat, nejspíše jako výsledek vyčerpání baterií.

Štítky: Mars, Pathfinder, Povrch


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »