Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pojmenujte družici SIRTF

Drawing Uznání a Copyright: Lockheed Martin Missiles & Space

NASA se připravuje pro vypuštění své další Velké observatoře v roce 2002, ale ještě nemá vhodné jméno. Můžete pomoci? Nyní se uvádí jenom jako Space Infrared Telescope Facility (SIRTF) ale NASA hledá přidat něco výraznějšího. Předtím NASA pojmenovala své Velké observatoře po vědcích z nedávné doby jako jsou Hubbleův kosmický dalekohled - Hubble Space Telescope, Comptonova gama observatoř - Compton Gamma Ray Observatory a rentgenová observatoř Chandra - Chandra X-ray Observatory. SIRTF bude nejvýkonnějším infračerveným doposud vypuštěným dalekohledem, jenž bude zobrazovat všechno blízkými planetárními disky počínaje a vzdálenými galaxiemi konče. Abyste se mohli zúčastnit soutěže, tak musíte vyhovět všem podmínkám, včetně zaslání eseje o 250 slovech či méně. Soutěž končí 20. prosince.

Štítky: Družice, SIRTF


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »