Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pojmenujte družici SIRTF

Drawing Uznání a Copyright: Lockheed Martin Missiles & Space

NASA se připravuje pro vypuštění své další Velké observatoře v roce 2002, ale ještě nemá vhodné jméno. Můžete pomoci? Nyní se uvádí jenom jako Space Infrared Telescope Facility (SIRTF) ale NASA hledá přidat něco výraznějšího. Předtím NASA pojmenovala své Velké observatoře po vědcích z nedávné doby jako jsou Hubbleův kosmický dalekohled - Hubble Space Telescope, Comptonova gama observatoř - Compton Gamma Ray Observatory a rentgenová observatoř Chandra - Chandra X-ray Observatory. SIRTF bude nejvýkonnějším infračerveným doposud vypuštěným dalekohledem, jenž bude zobrazovat všechno blízkými planetárními disky počínaje a vzdálenými galaxiemi konče. Abyste se mohli zúčastnit soutěže, tak musíte vyhovět všem podmínkám, včetně zaslání eseje o 250 slovech či méně. Soutěž končí 20. prosince.

Štítky: Družice, SIRTF


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »