Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Válka galaxií: M81 versus M82

Uznání a copyright: Leonardo Orazi

Vpravo, zavinutá v modrých spirálních ramenech, je spirální galaxie M81. Vlevo, označkovaná červeným plynem a prachovými mračny, je nepravidelná galaxie M82. Na tomto nádherném pohledu jsou tyto dvě mamutí galaxie vidět zaklesnuté už miliardu let v gravitační bitvě. Gravitace každé galaxie dramaticky ovlivňuje každých sto miliónů let tu druhou. V posledním kole gravitace M82 nejspíše vyvolala hustotní vlny šířící se kolem M81, což má za následek bohatost spirálních ramen M81. A M81 zanechala v M82 bouřlivé hvězdotvorné oblasti a mračna plynu ve srážce tak energetické, že galaxie září i rentgenově. Za několik miliard let zůstane jen jedna galaxie.

Štítky: Galaxie ve srážce, M82, M81


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »