Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oživlé Slunce a protuberance

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Někdy jsou hned za okrajem Slunce vidět protuberance. To byl i případ minulého týdne, když byla vpravo nahoře vidět protuberance a tak prokázala zvýšenou aktivitu Slunce, které se probouzí po neobvykle tichém slunečním minimu. V chromosféře je na Slunci na snímku nahoře, který byl pořízen ve velice specifické barvě světla emitovaného vodíkem, vidět proměnlivý koberec horkého plynu. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který je nad povrchem udržován magnetickým polem Slunce. Pod protuberanci vpravo by se snadno vešla celá Země. Ačkoliv jsou protuberance velice žhavé, tak se při pohledu proti Slunci jeví temné, jelikož jsou o něco chladnější než povrch. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc a může propuknout do koronálního výtrysku hmoty (Coronal Mass Ejection - CME) a vyvrhnout horký plyn do Sluneční soustavy. Další den ta samá protuberance vypadala trochu jinak.

Štítky: Slunce, Protuberance, Solar minimum


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »