Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oživlé Slunce a protuberance

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Někdy jsou hned za okrajem Slunce vidět protuberance. To byl i případ minulého týdne, když byla vpravo nahoře vidět protuberance a tak prokázala zvýšenou aktivitu Slunce, které se probouzí po neobvykle tichém slunečním minimu. V chromosféře je na Slunci na snímku nahoře, který byl pořízen ve velice specifické barvě světla emitovaného vodíkem, vidět proměnlivý koberec horkého plynu. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který je nad povrchem udržován magnetickým polem Slunce. Pod protuberanci vpravo by se snadno vešla celá Země. Ačkoliv jsou protuberance velice žhavé, tak se při pohledu proti Slunci jeví temné, jelikož jsou o něco chladnější než povrch. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc a může propuknout do koronálního výtrysku hmoty (Coronal Mass Ejection - CME) a vyvrhnout horký plyn do Sluneční soustavy. Další den ta samá protuberance vypadala trochu jinak.

Štítky: Slunce, Protuberance, Solar minimum


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »