Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okolí Mléčné dráhy v chladném prachu

Uznání: ESA, Planck HFI Consortium, IRAS

Co tvoří tu pozoruhodnou prachovou síť v okolí Mléčné dráhy? Nikdo pořádně neví. Ty spletité struktury, které jsou vidět nahoře, byly nedávno rozlišeny do ještě novějších detailů v široké oblasti oblohy zobrazené v dalekém infračerveném světle družicí Planck, kterou vypustila Evropská kosmická agentura. Snímek nahoře digitálně slučuje tři infračervené barvy: dvě pořízené vysokorozlišující družicí Planck a další starší snímek pořízený nyní už nefunkční družicí IRAS. V těchto barvách obloze dominuje slabá záře velmi chladného plynu vzdáleného pouhých 500 světelných let od Země. Červená na snímku nahoře odpovídá teplotám jen pouhých 10 Kelvinů nad absolutní nulou, zatímco bílá označuje plyn teplý až 40 Kelvinů. Ten růžový pás v dolní části obrázku je teplý plyn v rovině naší Galaxie. Jasné oblasti typicky obsahují hustá molekulární mračna, která se pomalu smršťují za vzniku hvězd, kde slabší oblasti obvykle představují difuzní mezihvězdný plyn a prach, takzvaný cirrus. Proč jsou v těchto oblastech spletité vláknité tvary ve velkých i malých měřítcích zůstává předmětem výzkumu. Budoucí výzkum původu a evoluce tohoto prachu může pomoci s porozuměním nedávné historie naší Galaxie, stejně jako zrodu planetárních soustav, jako třeba naší Sluneční soustavy.

Štítky: Mléčná dráha, Cold dust, Planck


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »