Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost plus 1

Uznání a copyright: Joe Orman

Dvakrát do roka při jarní a podzimní rovnodennosti Slunce vychází na východě. Fotograf Joe Orman ve snaze o zřetelnou demonstraci tohoto nebeského uspořádání pořídil tento inspirativní snímek Slunce, jak vychází přímo nad kanálem Western Canal v Tempe v Arizoně v USA, který má východozápadní orientaci. Ovšem k vyfotografování tohoto úderného pohledu z roku 2001 počkal ještě jeden den po severní jarní rovnodenosti. Proč Slunce vycházelo přesně na východě až jeden den po rovnodenosti? V šířce města Tempe Slunce vychází pod úhlem a stoupá nad obzor k jihu. Jelikož skutečný obzor zakrývají vzdálené hory, tak když se vyhoupne nad vrcholky hor, tak se už trochu posune k jihu. Čekání o 24 hodin Slunci umožnilo vyjít trochu severněji od východu a po oblouku vystoupat přímo na východ pro tuto fotografii. Dnes je další takový den rovnodenosti +1, jelikož Slunce překročilo nebeský rovník už včera v 17:32 světového času (Universal Time).

Štítky: Východ slunce, Rovnodennost, Mountain


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »