Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liščí kožich, Jednorožec a Vánoční strom

Uznání a copyright: R Jay Gabany

Tento barvitý kus oblohy ve slabém, ale pestrém souhvězdí Jednorožce (Monoceros) vyplňují mračna zářícího vodíku. Hvězdotvorná oblast katalogizovaná jako NGC 2264 je složitou změtí kosmického plynu a prachu ve vzdálenosti asi 2700 světelných let a směšuje červené emisní mlhoviny excitované energetickým světlem nově zrozených hvězd s temnými mezihvězdnými prachovými mračny. Tam, kde se mračna jinak temného zatmívajícího prachu vyskytují blízko horkých mladých hvězd, tak tam také odrážejí světlo hvězd za vzniku modrých reflekčních mlhovin. Tato široká mozaika zabírá asi 3/4 stupně, neboli skoro 1.5 úplňku a ve vzdálenosti NGC 2264 pokrývá 40 světelných let. K jeho kosmickým útvarům patří mlhovina Liščí kožich, jejíž kůže je vlevo nahoře, jasná proměnná hvězda S Mon je ponořená do modrého závoje pod Liščím kožichem a zcela vpravo je Kuželová mlhovina. Hvězdokupa NGC 2264 se též nazývá Vánoční strom. Trojúhelníkový tvar stromu vyznačují hvězdy, které jsou zde vidět šikmo se špičkou v Kuželové mlhovině a širší základnou poblíž S Mon.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Ngc2264, Star-forming region, S Mon


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »