Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liščí kožich, Jednorožec a Vánoční strom

Uznání a copyright: R Jay Gabany

Tento barvitý kus oblohy ve slabém, ale pestrém souhvězdí Jednorožce (Monoceros) vyplňují mračna zářícího vodíku. Hvězdotvorná oblast katalogizovaná jako NGC 2264 je složitou změtí kosmického plynu a prachu ve vzdálenosti asi 2700 světelných let a směšuje červené emisní mlhoviny excitované energetickým světlem nově zrozených hvězd s temnými mezihvězdnými prachovými mračny. Tam, kde se mračna jinak temného zatmívajícího prachu vyskytují blízko horkých mladých hvězd, tak tam také odrážejí světlo hvězd za vzniku modrých reflekčních mlhovin. Tato široká mozaika zabírá asi 3/4 stupně, neboli skoro 1.5 úplňku a ve vzdálenosti NGC 2264 pokrývá 40 světelných let. K jeho kosmickým útvarům patří mlhovina Liščí kožich, jejíž kůže je vlevo nahoře, jasná proměnná hvězda S Mon je ponořená do modrého závoje pod Liščím kožichem a zcela vpravo je Kuželová mlhovina. Hvězdokupa NGC 2264 se též nazývá Vánoční strom. Trojúhelníkový tvar stromu vyznačují hvězdy, které jsou zde vidět šikmo se špičkou v Kuželové mlhovině a širší základnou poblíž S Mon.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Ngc2264, Star-forming region, S Mon


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »