Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? I když meteority padají na celé zeměkouli, tak obvykle spadnou na dno oceánu, skryjí se při pohybech terénu, nebo jsou k nerozeznání od pozemského kamení. Ovšem na spodku světa, ve východní Antarktidě jsou čisté a nedotčené vrstvy modrého ledu. Při cestě po takové pláni je tmavý kámen dobře vidět. U takových kamenů je vysoká pravděpodobnost, že se jedná o skutečné meteority, nejspíše kousky jiných těles. Výbuch nebo dopad mohl tyto meteority vymrštit z Měsíce, Marsu, nebo dokonce z asteroidu, a tak poskytnout hodnotné informace o těchto vzdálených tělesech a o naší ranné Sluneční soustavě. Malé týmy průzkumníků na sněžných skůtrech jich doposud našly tisíce. Na snímku nahoře průzkumníci na ledu prohledávají pole vzdálené 25 kilometrů od Otway Massif pohoří Transantarctic Mountain Range v Antarktidě v létě 1995-1996. Tento týden slavíme 100. výročí, kdy lidé poprvé dosáhli jižní pól Země.

Štítky: Meteority, Antarktida, Blue ice


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »