Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sh2-239: Nebeská malba

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Tuto kouzelnou směs prachových a plynových mlhovin vytvořil kosmický štětec vznikání hvězd. Oblast je katalogizovaná jako Sh2-239 a LDN 1551 a nachází se u jižního okraje komplexu molekulárních mračen v Býku zhruba 450 světelných let daleko. Plátno se prostírá na téměř 3 světelných letech a oplývá známkami vnořených mladých stelárních objektů, které vypouští dynamické výtoky do okolního média. Ve středu pole je také kompaktní, výmluvný červený výtrysk rázového vodíku a to u místa infračerveného zdroje IRS5, který je znám jako systém protohvězd obklopený prachovými disky. Hned pod ním jsou širší, jasnější křídla HH 102, jednoho z mnoha Herbig-Haro objektů v této oblasti, mlhovinami spojenými s nově zrozenými hvězdami. Odhady ukazují, že hvězdotvorná oblast LDN 1551 obsahuje celkové množství materiálu ekvivalentní asi 50 hmotnostem Slunce.

Štítky: Star-formation, Prach, Tmavá mlhovina, Sh2-239, L1551


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »