Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od Plejád k Hyádám

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Tento kosmický pohled zabírá v souhvězdí Býka (Taurus) téměř 20 stupňů. Začíná u Plejád a končí u Hyád, což jsou dvě nejznámější hvězdokupy na pozemské obloze. Nádherná hvězdokupa Plejády vlevo je asi 400 světelných let daleko. Na dobře známém obrázku hvězdy v této kupě svítí skrz prachová mračna, která rozptylují modré světlo hvězd. Hvězdokupa Hyády ve tvaru V vpravo je ve srovnání s kompaktními Plejádami více roztažená a nachází se mnohem blíže ve vzdálenosti 150 světelných let. Zdá se, jako by hvězdy v Hyádách byly ukotveny jasným Aldebaranem, rudým obrem, který vypadá žlutý. Ovšem Aldebaran je ve skutečnosti jenom 65 světelných let daleko a do Hyád se promítá jen náhodou. Na této pozoruhodné mozaice z 12 snímků jsou u okraje molekulárního mračna v Býku vidět i slabá prachová mračna. u okraje molekulárního mračna v Býku Na širokoúhlém pohledu je asi 4 stupně od Aldebaranu vidět i mladistvá hvězda T Tauri a Hindsova proměnná mlhovina.
Oprava: Na správný způsob psaní názvu hvězdokupy Hyády upozornil Tom Brázdil

Štítky: Molekulární mračno, Plejády, Hyády, Aldebaran, T tauri, Wide field


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »