Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od Plejád k Hyádám

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Tento kosmický pohled zabírá v souhvězdí Býka (Taurus) téměř 20 stupňů. Začíná u Plejád a končí u Hyád, což jsou dvě nejznámější hvězdokupy na pozemské obloze. Nádherná hvězdokupa Plejády vlevo je asi 400 světelných let daleko. Na dobře známém obrázku hvězdy v této kupě svítí skrz prachová mračna, která rozptylují modré světlo hvězd. Hvězdokupa Hyády ve tvaru V vpravo je ve srovnání s kompaktními Plejádami více roztažená a nachází se mnohem blíže ve vzdálenosti 150 světelných let. Zdá se, jako by hvězdy v Hyádách byly ukotveny jasným Aldebaranem, rudým obrem, který vypadá žlutý. Ovšem Aldebaran je ve skutečnosti jenom 65 světelných let daleko a do Hyád se promítá jen náhodou. Na této pozoruhodné mozaice z 12 snímků jsou u okraje molekulárního mračna v Býku vidět i slabá prachová mračna. u okraje molekulárního mračna v Býku Na širokoúhlém pohledu je asi 4 stupně od Aldebaranu vidět i mladistvá hvězda T Tauri a Hindsova proměnná mlhovina.
Oprava: Na správný způsob psaní názvu hvězdokupy Hyády upozornil Tom Brázdil

Štítky: Molekulární mračno, Plejády, Hyády, Aldebaran, T tauri, Wide field


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »