Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od Plejád k Hyádám

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Tento kosmický pohled zabírá v souhvězdí Býka (Taurus) téměř 20 stupňů. Začíná u Plejád a končí u Hyád, což jsou dvě nejznámější hvězdokupy na pozemské obloze. Nádherná hvězdokupa Plejády vlevo je asi 400 světelných let daleko. Na dobře známém obrázku hvězdy v této kupě svítí skrz prachová mračna, která rozptylují modré světlo hvězd. Hvězdokupa Hyády ve tvaru V vpravo je ve srovnání s kompaktními Plejádami více roztažená a nachází se mnohem blíže ve vzdálenosti 150 světelných let. Zdá se, jako by hvězdy v Hyádách byly ukotveny jasným Aldebaranem, rudým obrem, který vypadá žlutý. Ovšem Aldebaran je ve skutečnosti jenom 65 světelných let daleko a do Hyád se promítá jen náhodou. Na této pozoruhodné mozaice z 12 snímků jsou u okraje molekulárního mračna v Býku vidět i slabá prachová mračna. u okraje molekulárního mračna v Býku Na širokoúhlém pohledu je asi 4 stupně od Aldebaranu vidět i mladistvá hvězda T Tauri a Hindsova proměnná mlhovina.
Oprava: Na správný způsob psaní názvu hvězdokupy Hyády upozornil Tom Brázdil

Štítky: Molekulární mračno, Plejády, Hyády, Aldebaran, T tauri, Wide field


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »