Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od Plejád k Hyádám

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Tento kosmický pohled zabírá v souhvězdí Býka (Taurus) téměř 20 stupňů. Začíná u Plejád a končí u Hyád, což jsou dvě nejznámější hvězdokupy na pozemské obloze. Nádherná hvězdokupa Plejády vlevo je asi 400 světelných let daleko. Na dobře známém obrázku hvězdy v této kupě svítí skrz prachová mračna, která rozptylují modré světlo hvězd. Hvězdokupa Hyády ve tvaru V vpravo je ve srovnání s kompaktními Plejádami více roztažená a nachází se mnohem blíže ve vzdálenosti 150 světelných let. Zdá se, jako by hvězdy v Hyádách byly ukotveny jasným Aldebaranem, rudým obrem, který vypadá žlutý. Ovšem Aldebaran je ve skutečnosti jenom 65 světelných let daleko a do Hyád se promítá jen náhodou. Na této pozoruhodné mozaice z 12 snímků jsou u okraje molekulárního mračna v Býku vidět i slabá prachová mračna. u okraje molekulárního mračna v Býku Na širokoúhlém pohledu je asi 4 stupně od Aldebaranu vidět i mladistvá hvězda T Tauri a Hindsova proměnná mlhovina.
Oprava: Na správný způsob psaní názvu hvězdokupy Hyády upozornil Tom Brázdil

Štítky: Molekulární mračno, Plejády, Hyády, Aldebaran, T tauri, Wide field


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »