Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná strana Měsíce

NASA / GSFC / DLR / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Tato barevná topografická mapa Měsíce je vycentrovaná na odvrácenou stranu Měsíce, která ze Země není vidět. Tento pohled se ale naskytuje družici Lunar Reconnaissance Orbiter, jejíž snímky širokoúhlou kamerou pokryjí každý měsíc téměř celý lunární povrch. Stereo překrytí snímků umožnilo výpočet topografických map mezi 80 stupněm severní a jižní šířky. Výsledkem je asi 300 metrové rozlišení lunárního povrchu s 10 až 20 metrovou přesností ve výšce. Data blíže k severnímu a jižnímu pólu jsou doplněna údaji družicového laserového výškoměru. Barvy bílá, červená, zelená a fialová na této mapě představují postupně nižší úrovně. Velká kruhová, převážně fialová skvrna dole je bazén Aitken u jižního pólu na odvrácené straně. Tento bazén má průměr 2500 kilometrů a hloubku přes 12 kilometrů, takže je jedním z největších impaktních bazénů ve Sluneční soustavě.

Štítky: Měsíc, Topografie, Lunar, Farside


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »