Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná strana Měsíce

NASA / GSFC / DLR / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Tato barevná topografická mapa Měsíce je vycentrovaná na odvrácenou stranu Měsíce, která ze Země není vidět. Tento pohled se ale naskytuje družici Lunar Reconnaissance Orbiter, jejíž snímky širokoúhlou kamerou pokryjí každý měsíc téměř celý lunární povrch. Stereo překrytí snímků umožnilo výpočet topografických map mezi 80 stupněm severní a jižní šířky. Výsledkem je asi 300 metrové rozlišení lunárního povrchu s 10 až 20 metrovou přesností ve výšce. Data blíže k severnímu a jižnímu pólu jsou doplněna údaji družicového laserového výškoměru. Barvy bílá, červená, zelená a fialová na této mapě představují postupně nižší úrovně. Velká kruhová, převážně fialová skvrna dole je bazén Aitken u jižního pólu na odvrácené straně. Tento bazén má průměr 2500 kilometrů a hloubku přes 12 kilometrů, takže je jedním z největších impaktních bazénů ve Sluneční soustavě.

Štítky: Měsíc, Topografie, Lunar, Farside


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »