Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná strana Měsíce

NASA / GSFC / DLR / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Tato barevná topografická mapa Měsíce je vycentrovaná na odvrácenou stranu Měsíce, která ze Země není vidět. Tento pohled se ale naskytuje družici Lunar Reconnaissance Orbiter, jejíž snímky širokoúhlou kamerou pokryjí každý měsíc téměř celý lunární povrch. Stereo překrytí snímků umožnilo výpočet topografických map mezi 80 stupněm severní a jižní šířky. Výsledkem je asi 300 metrové rozlišení lunárního povrchu s 10 až 20 metrovou přesností ve výšce. Data blíže k severnímu a jižnímu pólu jsou doplněna údaji družicového laserového výškoměru. Barvy bílá, červená, zelená a fialová na této mapě představují postupně nižší úrovně. Velká kruhová, převážně fialová skvrna dole je bazén Aitken u jižního pólu na odvrácené straně. Tento bazén má průměr 2500 kilometrů a hloubku přes 12 kilometrů, takže je jedním z největších impaktních bazénů ve Sluneční soustavě.

Štítky: Měsíc, Topografie, Lunar, Farside


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 68P/Klemola

Snímek komety 68P/Klemola. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Hadonoše.

Další informace »