Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná strana Měsíce

NASA / GSFC / DLR / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Tato barevná topografická mapa Měsíce je vycentrovaná na odvrácenou stranu Měsíce, která ze Země není vidět. Tento pohled se ale naskytuje družici Lunar Reconnaissance Orbiter, jejíž snímky širokoúhlou kamerou pokryjí každý měsíc téměř celý lunární povrch. Stereo překrytí snímků umožnilo výpočet topografických map mezi 80 stupněm severní a jižní šířky. Výsledkem je asi 300 metrové rozlišení lunárního povrchu s 10 až 20 metrovou přesností ve výšce. Data blíže k severnímu a jižnímu pólu jsou doplněna údaji družicového laserového výškoměru. Barvy bílá, červená, zelená a fialová na této mapě představují postupně nižší úrovně. Velká kruhová, převážně fialová skvrna dole je bazén Aitken u jižního pólu na odvrácené straně. Tento bazén má průměr 2500 kilometrů a hloubku přes 12 kilometrů, takže je jedním z největších impaktních bazénů ve Sluneční soustavě.

Štítky: Měsíc, Topografie, Lunar, Farside


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »