Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná strana Měsíce

NASA / GSFC / DLR / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Tato barevná topografická mapa Měsíce je vycentrovaná na odvrácenou stranu Měsíce, která ze Země není vidět. Tento pohled se ale naskytuje družici Lunar Reconnaissance Orbiter, jejíž snímky širokoúhlou kamerou pokryjí každý měsíc téměř celý lunární povrch. Stereo překrytí snímků umožnilo výpočet topografických map mezi 80 stupněm severní a jižní šířky. Výsledkem je asi 300 metrové rozlišení lunárního povrchu s 10 až 20 metrovou přesností ve výšce. Data blíže k severnímu a jižnímu pólu jsou doplněna údaji družicového laserového výškoměru. Barvy bílá, červená, zelená a fialová na této mapě představují postupně nižší úrovně. Velká kruhová, převážně fialová skvrna dole je bazén Aitken u jižního pólu na odvrácené straně. Tento bazén má průměr 2500 kilometrů a hloubku přes 12 kilometrů, takže je jedním z největších impaktních bazénů ve Sluneční soustavě.

Štítky: Měsíc, Topografie, Lunar, Farside


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »