Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny u lunárního jižního pólu

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Co je to? Je to pochopitelně multitemporální mapa osvětlení. Pro vytvoření této mapy pořídila širokoúhlá kamera družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) během 6 lunárních dní (6 pozemských měsíců) 1 700 snímků, které opakovaně zachytily oblast vycentrovanou na jižní pól Měsíce. Snímky byly superponovány na sebe a jejich pixely konvertovány do binárních hodnot (zastíněné pixely na 0, osvětlené na 1) a tak vytvořily mapu, která v procentech reprezentuje dobu, kdy je každé místo na povrchu osvětlované Sluncem. Poblíž středu mapy je vidět kráter Shackleton, jehož dno o průměru 19 kilometrů zůstává spolehlivě ve stínu. Samotný lunární jižní pól je asi na 9. hodině na okraji kráteru. Jelikož osa rotace Měsíce zůstává téměř kolmá k rovině ekliptiky, tak dna kráterů poblíž lunárního jižního a severního pólu mohou být v trvalém stínu a vrcholky hor skoro trvale ve slunečním světle. Zastíněná dna kráterů by mohla být užitečná pro příští základny, jelikož by mohla nabídnout reservoáry vodního ledu a Sluncem osvětlované vrcholky hor jsou zase ideálním místem pro sluneční panely.

Štítky: Měsíc, Shadow, Lunar reconnaissance orbiter, Lunar south pole, Illumination map


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »