Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny u lunárního jižního pólu

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Co je to? Je to pochopitelně multitemporální mapa osvětlení. Pro vytvoření této mapy pořídila širokoúhlá kamera družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) během 6 lunárních dní (6 pozemských měsíců) 1 700 snímků, které opakovaně zachytily oblast vycentrovanou na jižní pól Měsíce. Snímky byly superponovány na sebe a jejich pixely konvertovány do binárních hodnot (zastíněné pixely na 0, osvětlené na 1) a tak vytvořily mapu, která v procentech reprezentuje dobu, kdy je každé místo na povrchu osvětlované Sluncem. Poblíž středu mapy je vidět kráter Shackleton, jehož dno o průměru 19 kilometrů zůstává spolehlivě ve stínu. Samotný lunární jižní pól je asi na 9. hodině na okraji kráteru. Jelikož osa rotace Měsíce zůstává téměř kolmá k rovině ekliptiky, tak dna kráterů poblíž lunárního jižního a severního pólu mohou být v trvalém stínu a vrcholky hor skoro trvale ve slunečním světle. Zastíněná dna kráterů by mohla být užitečná pro příští základny, jelikož by mohla nabídnout reservoáry vodního ledu a Sluncem osvětlované vrcholky hor jsou zase ideálním místem pro sluneční panely.

Štítky: Měsíc, Shadow, Lunar reconnaissance orbiter, Lunar south pole, Illumination map


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »