Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny u lunárního jižního pólu

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Co je to? Je to pochopitelně multitemporální mapa osvětlení. Pro vytvoření této mapy pořídila širokoúhlá kamera družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) během 6 lunárních dní (6 pozemských měsíců) 1 700 snímků, které opakovaně zachytily oblast vycentrovanou na jižní pól Měsíce. Snímky byly superponovány na sebe a jejich pixely konvertovány do binárních hodnot (zastíněné pixely na 0, osvětlené na 1) a tak vytvořily mapu, která v procentech reprezentuje dobu, kdy je každé místo na povrchu osvětlované Sluncem. Poblíž středu mapy je vidět kráter Shackleton, jehož dno o průměru 19 kilometrů zůstává spolehlivě ve stínu. Samotný lunární jižní pól je asi na 9. hodině na okraji kráteru. Jelikož osa rotace Měsíce zůstává téměř kolmá k rovině ekliptiky, tak dna kráterů poblíž lunárního jižního a severního pólu mohou být v trvalém stínu a vrcholky hor skoro trvale ve slunečním světle. Zastíněná dna kráterů by mohla být užitečná pro příští základny, jelikož by mohla nabídnout reservoáry vodního ledu a Sluncem osvětlované vrcholky hor jsou zase ideálním místem pro sluneční panely.

Štítky: Měsíc, Shadow, Lunar reconnaissance orbiter, Lunar south pole, Illumination map


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »