Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Panně

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Nejbližší velká kupa galaxií od naší Místní skupiny je Kupa galaxií v Panně, která obsahuje přes tisíc známých členů. Je dokonce obtížné tuto kupu poznat najednou, protože pokrývá tak velkou oblast na obloze. Tato pečlivě sestavená mozaika teleskopických snímků zabírá v centrální oblasti Kupy v Panně 5x3 stupňů a to přes slabá mračna prachu v popředí, která se vznáší nad rovinou naší vlastní Mléčné dráhy. Kupě dominuje obří eliptická galaxie M87, která je pod středem obrázku. Nad M87 je slavný pár interagujících galaxií NGC 4438, též známý pod názvem Oči. Bližší prohlídka snímku odhalí mnoho členů Kupy v Panně jako malé mlhavé skvrny. Když položíte na obrázek kurzor, tak uvidíte označení největších galaxií podle NGC katalogu. Některé galaxie mají také čísla podle Messierova katalogu, včetně M84, M86 a výrazných barevných spirál M88, M90 a M91. Galaxie Kupy v Panně jsou v průměru asi 48 miliónů světelných let daleko. Vzdálenost Kupy v Panně byla důležitá při určování Hubblovy konstanty a rozměru Vesmíru. (Redakční poznámka: Pojmenování galaxií laskavostí Astrometry.net.)

Štítky: Spirální, Hubblova konstanta, Kupa galaxií, Kupa v Panně, M87, M86, M84 ellptical, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »