Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Panně

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Nejbližší velká kupa galaxií od naší Místní skupiny je Kupa galaxií v Panně, která obsahuje přes tisíc známých členů. Je dokonce obtížné tuto kupu poznat najednou, protože pokrývá tak velkou oblast na obloze. Tato pečlivě sestavená mozaika teleskopických snímků zabírá v centrální oblasti Kupy v Panně 5x3 stupňů a to přes slabá mračna prachu v popředí, která se vznáší nad rovinou naší vlastní Mléčné dráhy. Kupě dominuje obří eliptická galaxie M87, která je pod středem obrázku. Nad M87 je slavný pár interagujících galaxií NGC 4438, též známý pod názvem Oči. Bližší prohlídka snímku odhalí mnoho členů Kupy v Panně jako malé mlhavé skvrny. Když položíte na obrázek kurzor, tak uvidíte označení největších galaxií podle NGC katalogu. Některé galaxie mají také čísla podle Messierova katalogu, včetně M84, M86 a výrazných barevných spirál M88, M90 a M91. Galaxie Kupy v Panně jsou v průměru asi 48 miliónů světelných let daleko. Vzdálenost Kupy v Panně byla důležitá při určování Hubblovy konstanty a rozměru Vesmíru. (Redakční poznámka: Pojmenování galaxií laskavostí Astrometry.net.)

Štítky: Spirální, Hubblova konstanta, Kupa galaxií, Kupa v Panně, M87, M86, M84 ellptical, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »