Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod měsíčním povrchem byl zjištěn vodní led

Uznání: I. Mitrofanov et al., LCROSS, LRO, NASA

Je na Měsíci pro budoucí astronauty dost vody? Tato otázka má důležité důsledky, pokud chce mít lidstvo z Měsíce příští základnu. Při hledání odpovědi vědci minulý rok navedli družici Měsíce LCROSS k dopadu do trvale zastíněného kráteru poblíž měsíčního jižního pólu. Nové analýzy následného mraku po dopadu do kráteru Cabeus ukazují na více vody, než se dříve myslelo, možná kolem 6 procent. Kromě toho, přístroj na samostatné družici LRO, který měří neutrony, ukazuje dokonce ještě větší měsíční prostory, většina ani dokonce není trvale zastíněná, které mohou obsahovat významné množství zmrzlé vody v půdě. Modré oblasti na snímku nahoře z družice LRO ve falešných barvách ukazují na přítomnost půdy, která je relativně bohatá na vodík, o kterém se předpokládá, že souvisí s podpovrchovým vodním ledem. Červené oblasti jsou naopak nejspíše suché. Poloha měsíčního jižního pólu je na snímku digitálně vyznačena. Stále není známo, jak jsou ledové krystaly hluboko pod povrchem, stejně jako se neví, jak obtížné bude led těžit a čistit na pitnou vodu.

Štítky: Měsíc, Voda, Cabeus crater


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »