Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod měsíčním povrchem byl zjištěn vodní led

Uznání: I. Mitrofanov et al., LCROSS, LRO, NASA

Je na Měsíci pro budoucí astronauty dost vody? Tato otázka má důležité důsledky, pokud chce mít lidstvo z Měsíce příští základnu. Při hledání odpovědi vědci minulý rok navedli družici Měsíce LCROSS k dopadu do trvale zastíněného kráteru poblíž měsíčního jižního pólu. Nové analýzy následného mraku po dopadu do kráteru Cabeus ukazují na více vody, než se dříve myslelo, možná kolem 6 procent. Kromě toho, přístroj na samostatné družici LRO, který měří neutrony, ukazuje dokonce ještě větší měsíční prostory, většina ani dokonce není trvale zastíněná, které mohou obsahovat významné množství zmrzlé vody v půdě. Modré oblasti na snímku nahoře z družice LRO ve falešných barvách ukazují na přítomnost půdy, která je relativně bohatá na vodík, o kterém se předpokládá, že souvisí s podpovrchovým vodním ledem. Červené oblasti jsou naopak nejspíše suché. Poloha měsíčního jižního pólu je na snímku digitálně vyznačena. Stále není známo, jak jsou ledové krystaly hluboko pod povrchem, stejně jako se neví, jak obtížné bude led těžit a čistit na pitnou vodu.

Štítky: Měsíc, Voda, Cabeus crater


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »