Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod měsíčním povrchem byl zjištěn vodní led

Uznání: I. Mitrofanov et al., LCROSS, LRO, NASA

Je na Měsíci pro budoucí astronauty dost vody? Tato otázka má důležité důsledky, pokud chce mít lidstvo z Měsíce příští základnu. Při hledání odpovědi vědci minulý rok navedli družici Měsíce LCROSS k dopadu do trvale zastíněného kráteru poblíž měsíčního jižního pólu. Nové analýzy následného mraku po dopadu do kráteru Cabeus ukazují na více vody, než se dříve myslelo, možná kolem 6 procent. Kromě toho, přístroj na samostatné družici LRO, který měří neutrony, ukazuje dokonce ještě větší měsíční prostory, většina ani dokonce není trvale zastíněná, které mohou obsahovat významné množství zmrzlé vody v půdě. Modré oblasti na snímku nahoře z družice LRO ve falešných barvách ukazují na přítomnost půdy, která je relativně bohatá na vodík, o kterém se předpokládá, že souvisí s podpovrchovým vodním ledem. Červené oblasti jsou naopak nejspíše suché. Poloha měsíčního jižního pólu je na snímku digitálně vyznačena. Stále není známo, jak jsou ledové krystaly hluboko pod povrchem, stejně jako se neví, jak obtížné bude led těžit a čistit na pitnou vodu.

Štítky: Měsíc, Voda, Cabeus crater


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »