Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Měsíci byla ve stínu objevena voda

Credit: LCROSS, NASA

Proč je voda na Měsíci? Minulý měsíc dopadl do trvale zastíněného kráteru v blízkosti jižního pólu velký impaktor mise LCROSS. Z družice se dal pozorovat oblak prachu, i když jej bylo obtížné rozlišit ze Země. Tento oblak je vidět ve viditelném světle nahoře. Předběžné výsledky chemické analýzy z minulého týdne zjevně ukazují, že tento oblak prachu obsahuje vodu. Tato voda je důležitá nejenom pro pochopení historie Měsíce, ale je to i možný rezervoár pro budoucí astronauty, kteří se budou snažit žít na Měsíci po dlouhou dobu. Zdroj lunární vody je nyní předmětem debaty. K možnému původu patří mnoho malých meteoritů, kometa, nebo prastará měsíční půda.

Štítky: Měsíc, Voda, Kráter


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa C/2019 Y4 (ATLAS)

Další informace »