Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Měsíci byla ve stínu objevena voda

Credit: LCROSS, NASA

Proč je voda na Měsíci? Minulý měsíc dopadl do trvale zastíněného kráteru v blízkosti jižního pólu velký impaktor mise LCROSS. Z družice se dal pozorovat oblak prachu, i když jej bylo obtížné rozlišit ze Země. Tento oblak je vidět ve viditelném světle nahoře. Předběžné výsledky chemické analýzy z minulého týdne zjevně ukazují, že tento oblak prachu obsahuje vodu. Tato voda je důležitá nejenom pro pochopení historie Měsíce, ale je to i možný rezervoár pro budoucí astronauty, kteří se budou snažit žít na Měsíci po dlouhou dobu. Zdroj lunární vody je nyní předmětem debaty. K možnému původu patří mnoho malých meteoritů, kometa, nebo prastará měsíční půda.

Štítky: Měsíc, Voda, Kráter


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »