Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Měsíci byla ve stínu objevena voda

Credit: LCROSS, NASA

Proč je voda na Měsíci? Minulý měsíc dopadl do trvale zastíněného kráteru v blízkosti jižního pólu velký impaktor mise LCROSS. Z družice se dal pozorovat oblak prachu, i když jej bylo obtížné rozlišit ze Země. Tento oblak je vidět ve viditelném světle nahoře. Předběžné výsledky chemické analýzy z minulého týdne zjevně ukazují, že tento oblak prachu obsahuje vodu. Tato voda je důležitá nejenom pro pochopení historie Měsíce, ale je to i možný rezervoár pro budoucí astronauty, kteří se budou snažit žít na Měsíci po dlouhou dobu. Zdroj lunární vody je nyní předmětem debaty. K možnému původu patří mnoho malých meteoritů, kometa, nebo prastará měsíční půda.

Štítky: Měsíc, Voda, Kráter


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »