Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit před novou

Uznání a copyright ilustrace: Mark A. Garlick (Space-art.co.uk)

Přinese tento úsvit další novu? Taková dilemata budou jednoho dne trápit budoucí lidi, kteří budou žít na planetě obíhající kolem kataklysmické proměnné podvojné hvězdné soustavy. Kataklysmické proměnné zahrnují i plyn, který padá z větší hvězdy do akrečního disku kolem hmotného, ale kompaktního bílého trpaslíka. Explozivní kataklysmické události jako jsou trpasličí novy mohou nastat, pokud se chuchvalec plynu ve vnitřním akrečním disku zahřeje za určitou teplotu. V tom okamžiku bude takový chuchvalec padat na bílého trpaslíka rychleji a dopadne s jasným zábleskem. Takovéto trpasličí novy nezničí ani jednu hvězdu a mohou nastávat nepravidelně v rozmezí od několika dnů po celá desetiletí. I když jsou novy mnohem méně energetické než supernovy, tak pokud rekurentní novy nejsou dostatečně bouřlivé na to, aby vyvrhovaly více plynu, než padá dovnitř, tak se bude hmota na bílém trpaslíku akumulovat, až překročí Chandrasekharův limit. V tom okamžiku bude jeskyně v popředí jen malou ochranou, když bílý trpaslík exploduje jako ohromná supernova.

Štítky: Binary star, Cataclysmic variable, Dwarf nova


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »