Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed M83 z vylepšeného Hubbla

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgement: R. O'Connell (U. Virginia)

Co se děje ve středu spirální galaxie M83? Podle toho jak to vypadá, tak téměř všechno. M83 je jedna z nejbližších spirálních galaxií vůči naší vlastní Mléčné dráze a ze vzdálenosti 15 miliónů světelných let se jeví poměrně normální. Prohlídka jádra M83 nejnovějšími dalekohledy ovšem ukazuje střed jako energetické a rušné místo. Na snímku nahoře z nově instalované širokoúhlé kamery Wide Field Camera 3 připojené k nedávno zlepšenému Hubblovu kosmickému dalekohledu, jsou jasné nově vzniklé hvězdy a obrovské pásy tmavého prachu. Snímek s podobnou perspektivou z rentgenové observatoře Chandra ukazuje, že tato oblast je bohatá také na velmi horký plyn a malé jasné zdroje. Na snímku nahoře lze najít zbytky asi 60 výbuchů supernov.

Štítky: M83, Prachové pásy, Southern Pinwheel


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »