Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuchy bílého trpaslíka RS Oph

Uznání a copyright: David A. Hardy & PPARC

V podvojné soustavě RS Ophiuchi dochází k ohromným výbuchům. Zhruba každých 20 let vyvrhne červený obr na bílého trpaslíka dostatečné množství vodíku, takže na povrchu bílého trpaslíka dojde k náramné termonukleární explozi. Důsledkem toho jsou vzplanutí novy v asi 2000 světelných let vzdálené soustavě RS Oph, které ji zjasňují natolik, že se stává viditelnou i neozbrojenému oku. Na obrázku nahoře je vidět rudý obr, zatímco bílý trpaslík je ve středu akrečního disku vlevo. Jak hvězdy obíhají jedna druhou, tak se z obří hvězdy přesunují proudy plynu na bílého trpaslíka. Astronomové spekulují, že někdy v příštích 100 000 letech se na bílém trpaslíkovi naakumuluje dostatečné množství hmoty, že překročí Chandrasekharovu hranici a dojde k mnohem silnější a konečné explozi známé jako supernova.

Štítky: Bílý trpaslík, RS Oph


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »