Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skoro srážka dvou největších bouří na Jupiteru

Uznání a copyright: Travis Rector (U. Alaska), Chad Trujillo (Caltech et al., Gemini Obs., AURA, NSF

Na Jupiteru nyní skoro dochází ke srážce dvou bouřkových systémů větších jako Země. Nikdo neví co by se mohlo stát, ale doposud obě bouře přežily. Na infračerveném snímku ve falešných barvách nahoře, který byl pořízen minulý týden na observatoři Gemini na Havaji, se rudé skvrny jeví jako bílé, protože jejich vrcholky mraků jsou nad ostatními mraky. Modrá barva představuje mračna, která jsou nížeji jako mračna bílá a nejníže jsou mračna červená. Menší rudá skvrna, která se někdy nazývá Rudá skvrna junior, nebo jen ovál BA, v tomto roce z neznámých příčin zčervenala. Pokud oba Jupiterovy hurikány přežijí, tak v průběhu několika let zase projdou kolem sebe, jelikož jsou kolem Jupitera unášeny různými rychlostmi. Astronomové budou nadále sledovat Rudou skvrnu junior, zda zůstane červená i poté, co se vzdálí od větší Velké rudé skvrny.

Štítky: Jupiter, Storms, Red spot jr.


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »