Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hartley u dvojité hvězdokupy

Uznání a copyright: Ivan Eder

Většina hvězdokup působí impozantním dojmem. Otevřené hvězdokupy NGC 869 a NGC 884 jsou ovšem impozantní dvojnásobně. Tato neobvyklá dvojitá hvězdokupa, též známá jako "h a chi Persei", je vidět na snímku nahoře a z tmavých míst je vidět i bez triedru. Ačkoliv její objev jistě předchází psanou historii, tak je pozoruhodné, že ji už řecký astronom Hipparchos katalogizoval jako dvojitou hvězdokupu. Obě kupy jsou vzdálené přes 7000 světelných let v souhvězdí Perseus, ale od sebe je dělí jen stovky světelných let. Jasná kometa 103P/Hartley, neformálně zvaná kometa Hartley 2, je zde zachycená už dříve v tomto měsíci, jak prochází jen několik stupňů od této slavné dvojité hvězdokupy, ale daleko před ní. Kometa Hartley 2 je vidět vpravo a nyní sice už slábne, ale pozorovatelé na severní polokouli ji s triedrem stále rozpoznají. Pokud byste byli tak blízko jádru komety, jak má v plánu být 4. listopadu kosmická sonda NASA EPOXI, tak byste nepotřebovali žádný triedr.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 869, Comet Hartley, NGC 864


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »