Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korečkové rypadlo na Zemi

Uznání a copyright: ThyssenKrupp Technologies, SwapMeetDave

Počkejte prosím, než největší pohyblivý stroj na světě přejede silnici. Tímto strojem na snímku nahoře je korečkové rypadlo, které se používá při moderním povrchovém dolování. Stroje jako je tento lidstvu umožnily dolovat nerosty a novými způsoby měnit tvář Země. Některé otevřené doly jsou například vidět i z oběžné dráhy. Největší exkavátory jsou přes 200 metrů dlouhé a 100 metrů vysoké a vedle nich je obří pásový dopravník NASA, který dopravuje raketoplány ke startu, pouhým trpaslíkem. Korečková rypadla mohou za jediný den vyhloubit jámu dlouhou jako fotbalové hřiště, hlubokou 25 metrů. Přejezd silnice při nejvyšší rychlosti menší než kilometr za hodinu jim může chvíli trvat.

Štítky: Země, Mining, Bucket-wheel excavator


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »