Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korečkové rypadlo na Zemi

Uznání a copyright: ThyssenKrupp Technologies, SwapMeetDave

Počkejte prosím, než největší pohyblivý stroj na světě přejede silnici. Tímto strojem na snímku nahoře je korečkové rypadlo, které se používá při moderním povrchovém dolování. Stroje jako je tento lidstvu umožnily dolovat nerosty a novými způsoby měnit tvář Země. Některé otevřené doly jsou například vidět i z oběžné dráhy. Největší exkavátory jsou přes 200 metrů dlouhé a 100 metrů vysoké a vedle nich je obří pásový dopravník NASA, který dopravuje raketoplány ke startu, pouhým trpaslíkem. Korečková rypadla mohou za jediný den vyhloubit jámu dlouhou jako fotbalové hřiště, hlubokou 25 metrů. Přejezd silnice při nejvyšší rychlosti menší než kilometr za hodinu jim může chvíli trvat.

Štítky: Země, Mining, Bucket-wheel excavator


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »