Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korečkové rypadlo na Zemi

Uznání a copyright: ThyssenKrupp Technologies, SwapMeetDave

Počkejte prosím, než největší pohyblivý stroj na světě přejede silnici. Tímto strojem na snímku nahoře je korečkové rypadlo, které se používá při moderním povrchovém dolování. Stroje jako je tento lidstvu umožnily dolovat nerosty a novými způsoby měnit tvář Země. Některé otevřené doly jsou například vidět i z oběžné dráhy. Největší exkavátory jsou přes 200 metrů dlouhé a 100 metrů vysoké a vedle nich je obří pásový dopravník NASA, který dopravuje raketoplány ke startu, pouhým trpaslíkem. Korečková rypadla mohou za jediný den vyhloubit jámu dlouhou jako fotbalové hřiště, hlubokou 25 metrů. Přejezd silnice při nejvyšší rychlosti menší než kilometr za hodinu jim může chvíli trvat.

Štítky: Země, Mining, Bucket-wheel excavator


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »