Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korečkové rypadlo na Zemi

Uznání a copyright: ThyssenKrupp Technologies, SwapMeetDave

Počkejte prosím, než největší pohyblivý stroj na světě přejede silnici. Tímto strojem na snímku nahoře je korečkové rypadlo, které se používá při moderním povrchovém dolování. Stroje jako je tento lidstvu umožnily dolovat nerosty a novými způsoby měnit tvář Země. Některé otevřené doly jsou například vidět i z oběžné dráhy. Největší exkavátory jsou přes 200 metrů dlouhé a 100 metrů vysoké a vedle nich je obří pásový dopravník NASA, který dopravuje raketoplány ke startu, pouhým trpaslíkem. Korečková rypadla mohou za jediný den vyhloubit jámu dlouhou jako fotbalové hřiště, hlubokou 25 metrů. Přejezd silnice při nejvyšší rychlosti menší než kilometr za hodinu jim může chvíli trvat.

Štítky: Země, Mining, Bucket-wheel excavator


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »