Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Do mezihvězdného prostoru zírá tato půvabná mlhovina Kočičí oko vzdálená tři tisíce světelných let od Země. Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je klasickou planetární mlhovinou a představuje závěrečnou, krátkou, byť nádhernou fázi života Slunci podobné hvězdy. Centrální umírající hvězda této mlhoviny zřejmě vytvořila jednoduchý vnější vzor prachových soustředných obálek odhazováním vnějších vrstev v sérii pravidelných záchvěvů. Ovšem vznik krásných, složitých vnitřních struktur není dobře prostudován. Toto opravdu kosmické oko měří přes půl světelného roku a na tomto ostrém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět velice jasně. Astronomové při pohledu do Kočičího oka možná vidí osud našeho Slunce, které je odsouzeno vstoupit do své vlastní evoluční fáze planetární mlhoviny za asi 5 miliard let.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Planetární mlhovina, Cat's eye nebula, Ngc6543


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »