Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strašidla v IC 1396

Uznání a copyright: Geert Barentsen & Jorick Vink (Armagh Observatory) & the IPHAS Collaboration

Je v IC 1396 nějaké strašidlo? Někdo tuto část mračen zářícího plynu a prachu v hvězdotvorné oblasti nazývá mlhovina Sloní chobot, a ta nabývá tělesné, téměř lidské tvary. Celá mlhovina by mohla připomínat tvář strašidla. Jediným skutečným strašidlem zde ovšem je jasná mladá hvězda, která je naštěstí daleko od Země, než aby byla nebezpečná. Energetické světlo z této hvězdy ujídá prach z tmavé kometární globule vpravo nahoře. Výtrysky a větry částic emitovaných z této hvězdy také vytlačují okolní plyn a prach. Komplex IC 1396 vzdálený téměř 3 000 světelných let je poměrně slabý a na obloze pokrývá oblast o zdánlivé šířce více než 10 úplňků. Nedávno bylo objeveno přes 100 mladých hvězd, které v této mlhovině vznikají.

Štítky: Mlhovina, Star-formation, IC 1396


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »