Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík v LMC

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Star Echoes)

Na satelitní galaxii naší vlastní Mléčné dráhy, Velké Magellanovo mračno (LMC - Large Magellanic Cloud) je půvabný pohled na tmavé jižní obloze v souhvězdí Mečouna (Dorado). LMC ve vzdálenosti asi 180 000 světelných let je na této velmi hloubkové mozaice 4 teleskopických snímků vidět do úžasných podrobností a ukazuje, že tato družice Mléčné dráhy jeví náznaky spirální galaxie s příčkou. V mozaice jsou i data přes úzkopásmový filtr, který propouští pouze červené světlo vodíkových atomů. Vodíkové atomy ionizované energetickým světlem hvězd emitují charakteristické červené H-alfa světlo, jak jsou jeho jednotlivé elektrony zachyceny a přeskakují do nižšího energetického stavu. Výsledkem je, že se tato mozaika zdá posetá růžovými mraky vodíku kolem hmotných mladých hvězd. Zářící vodíková mračna utvářená silnými hvězdnými větry a ultrafialovým zářením jsou známa jako H II oblasti. Rozsáhlá mlhovina Tarantule vlevo od středu se skládá z mnoha překrývajících se mračen a je daleko největší hvězdotvornou oblastí v LMC. Velké Magellanovo mračno měří asi 15 000 světelných let.

Štítky: Star-formation, Lmc, Ionizace, Oblast H-II, H alpha, Large magellanic cloud


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS míjí Jupiter

ISS těsné míjela Jupiter. Fotografováno v Praze poblíž Palackého mostu a výsledná fotografie byla složena ze čtyř snímků. Obloha byla lehce zamlžená.

Další informace »