Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1365: Majestátní vesmírný ostrov

Uznání a copyright: Martin Pugh

Spirální galaxie s příčkou NGC 1365 je opravdovým majestátním vesmírným ostrovem, který měří asi 200 000 světelných let. NGC 1365 se nachází zhruba 60 miliónů světelných let daleko v chemickém souhvězdí Pece (Fornax) a je dominantním členem dobře prostudované kupy galaxií v Peci. Tento impozantní ostrý barevný snímek ukazuje na konci příčky intenzivní hvězdotvorné oblasti spolu se spirálními rameny a podrobnostmi v prachových pásech, které protínají jasné galaktické jádro. V jádru se nachází hmotná černá díra. Astronomové si myslí, že výrazná příčka v NGC 1365 hraje klíčovou roli v ve vývoji galaxie, směřuje plyn a prach do hvězdotvorného mlýna a nakonec krmí materiálem centrální černou díru.

Štítky: Galaxie, Černá díra, Barred spiral galaxy, Ngc1365, Island universe


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »