Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1365: Majestátní vesmírný ostrov

Uznání a copyright: Martin Pugh

Spirální galaxie s příčkou NGC 1365 je opravdovým majestátním vesmírným ostrovem, který měří asi 200 000 světelných let. NGC 1365 se nachází zhruba 60 miliónů světelných let daleko v chemickém souhvězdí Pece (Fornax) a je dominantním členem dobře prostudované kupy galaxií v Peci. Tento impozantní ostrý barevný snímek ukazuje na konci příčky intenzivní hvězdotvorné oblasti spolu se spirálními rameny a podrobnostmi v prachových pásech, které protínají jasné galaktické jádro. V jádru se nachází hmotná černá díra. Astronomové si myslí, že výrazná příčka v NGC 1365 hraje klíčovou roli v ve vývoji galaxie, směřuje plyn a prach do hvězdotvorného mlýna a nakonec krmí materiálem centrální černou díru.

Štítky: Galaxie, Černá díra, Barred spiral galaxy, Ngc1365, Island universe


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »