Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1365: Majestátní vesmírný ostrov

Uznání a copyright: Martin Pugh

Spirální galaxie s příčkou NGC 1365 je opravdovým majestátním vesmírným ostrovem, který měří asi 200 000 světelných let. NGC 1365 se nachází zhruba 60 miliónů světelných let daleko v chemickém souhvězdí Pece (Fornax) a je dominantním členem dobře prostudované kupy galaxií v Peci. Tento impozantní ostrý barevný snímek ukazuje na konci příčky intenzivní hvězdotvorné oblasti spolu se spirálními rameny a podrobnostmi v prachových pásech, které protínají jasné galaktické jádro. V jádru se nachází hmotná černá díra. Astronomové si myslí, že výrazná příčka v NGC 1365 hraje klíčovou roli v ve vývoji galaxie, směřuje plyn a prach do hvězdotvorného mlýna a nakonec krmí materiálem centrální černou díru.

Štítky: Galaxie, Černá díra, Barred spiral galaxy, Ngc1365, Island universe


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »