Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smršť Perseid

Uznání a copyright: Robert Arn

Na této poutavé noční scenérii se kombinuje bouře na vzdáleném obzoru a kometární prach pršící z nebes. Tato scéna byla zaznamenána v časných ranních hodinách 13. srpna ze star party Keota na severovýchodě Kolorada v USA na Pawnee National Grasslands. Při pohledu přes prérii na východ tento kompozitní snímek z 8 postupných 30 s expozic zachytil blýskání a jasnou Perseidu. Vpravo ani mračna nemohla zastínit světlo z brilantní planety Jupiter, možná že i mytologický jmenovec věděl, jak zvládat jak blesky tak meteory. Tato stopa meteoru pochopitelně směřuje zpět do radiantu roje v hrdinském souhvězdí Persea a v pozadí je nad bouřkovými mraky též hvězdokupa Plejády. Těsně nad jasným meteorem je slabá galaxie v Andromedě.

Štítky: Jupiter, Blesk, Meteor, Meteorický roj, Perseid


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »