Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smršť Perseid

Uznání a copyright: Robert Arn

Na této poutavé noční scenérii se kombinuje bouře na vzdáleném obzoru a kometární prach pršící z nebes. Tato scéna byla zaznamenána v časných ranních hodinách 13. srpna ze star party Keota na severovýchodě Kolorada v USA na Pawnee National Grasslands. Při pohledu přes prérii na východ tento kompozitní snímek z 8 postupných 30 s expozic zachytil blýskání a jasnou Perseidu. Vpravo ani mračna nemohla zastínit světlo z brilantní planety Jupiter, možná že i mytologický jmenovec věděl, jak zvládat jak blesky tak meteory. Tato stopa meteoru pochopitelně směřuje zpět do radiantu roje v hrdinském souhvězdí Persea a v pozadí je nad bouřkovými mraky též hvězdokupa Plejády. Těsně nad jasným meteorem je slabá galaxie v Andromedě.

Štítky: Jupiter, Blesk, Meteor, Meteorický roj, Perseid


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »