Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smršť Perseid

Uznání a copyright: Robert Arn

Na této poutavé noční scenérii se kombinuje bouře na vzdáleném obzoru a kometární prach pršící z nebes. Tato scéna byla zaznamenána v časných ranních hodinách 13. srpna ze star party Keota na severovýchodě Kolorada v USA na Pawnee National Grasslands. Při pohledu přes prérii na východ tento kompozitní snímek z 8 postupných 30 s expozic zachytil blýskání a jasnou Perseidu. Vpravo ani mračna nemohla zastínit světlo z brilantní planety Jupiter, možná že i mytologický jmenovec věděl, jak zvládat jak blesky tak meteory. Tato stopa meteoru pochopitelně směřuje zpět do radiantu roje v hrdinském souhvězdí Persea a v pozadí je nad bouřkovými mraky též hvězdokupa Plejády. Těsně nad jasným meteorem je slabá galaxie v Andromedě.

Štítky: Jupiter, Blesk, Meteor, Meteorický roj, Perseid


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »