Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc Perseid

Uznání a copyright: Marco Verstraaten

V noci 12. srpna byla od západu Měsíce až do úsvitu dobrá doba uvidět meteory. Nadšení pozorovatelé sledovali, jak na planetu Zemi prší kometární prach a při každoročním roji Perseid křižuje oblohou. Astronom Marco Verstraaten očekával vyvrcholení roje z ne zase tak temného místa v Holandsku a meteory zachytil širokoúhlým objektivem sérií expozic průběhu 6 hodin. Jejich kombinací vytvořil tento dramatický pohled na noční oblohu s mnoha barevnými meteory. Hvězdné pozadí tvoří Mléčná dráha a vpravo od středu dokonce i slabá Galaxie v Andromedě. Prachové částice z komety sice putují po vzájemně rovnoběžných drahách, ale meteory z roje zdánlivě vyvěrají z jednoho místa na obloze v souhvězdí Persea. Efekt radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné dráhy v dálce zdánlivě sbíhají. Jasné hvězdy v Perseu zasahují do mezery mezi stromy v popředí.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Meteorický roj Perseid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »