Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc Perseid

Uznání a copyright: Marco Verstraaten

V noci 12. srpna byla od západu Měsíce až do úsvitu dobrá doba uvidět meteory. Nadšení pozorovatelé sledovali, jak na planetu Zemi prší kometární prach a při každoročním roji Perseid křižuje oblohou. Astronom Marco Verstraaten očekával vyvrcholení roje z ne zase tak temného místa v Holandsku a meteory zachytil širokoúhlým objektivem sérií expozic průběhu 6 hodin. Jejich kombinací vytvořil tento dramatický pohled na noční oblohu s mnoha barevnými meteory. Hvězdné pozadí tvoří Mléčná dráha a vpravo od středu dokonce i slabá Galaxie v Andromedě. Prachové částice z komety sice putují po vzájemně rovnoběžných drahách, ale meteory z roje zdánlivě vyvěrají z jednoho místa na obloze v souhvězdí Persea. Efekt radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné dráhy v dálce zdánlivě sbíhají. Jasné hvězdy v Perseu zasahují do mezery mezi stromy v popředí.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Meteorický roj Perseid


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »