Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc Perseid

Uznání a copyright: Marco Verstraaten

V noci 12. srpna byla od západu Měsíce až do úsvitu dobrá doba uvidět meteory. Nadšení pozorovatelé sledovali, jak na planetu Zemi prší kometární prach a při každoročním roji Perseid křižuje oblohou. Astronom Marco Verstraaten očekával vyvrcholení roje z ne zase tak temného místa v Holandsku a meteory zachytil širokoúhlým objektivem sérií expozic průběhu 6 hodin. Jejich kombinací vytvořil tento dramatický pohled na noční oblohu s mnoha barevnými meteory. Hvězdné pozadí tvoří Mléčná dráha a vpravo od středu dokonce i slabá Galaxie v Andromedě. Prachové částice z komety sice putují po vzájemně rovnoběžných drahách, ale meteory z roje zdánlivě vyvěrají z jednoho místa na obloze v souhvězdí Persea. Efekt radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné dráhy v dálce zdánlivě sbíhají. Jasné hvězdy v Perseu zasahují do mezery mezi stromy v popředí.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Meteorický roj Perseid


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »