Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc Perseid

Uznání a copyright: Marco Verstraaten

V noci 12. srpna byla od západu Měsíce až do úsvitu dobrá doba uvidět meteory. Nadšení pozorovatelé sledovali, jak na planetu Zemi prší kometární prach a při každoročním roji Perseid křižuje oblohou. Astronom Marco Verstraaten očekával vyvrcholení roje z ne zase tak temného místa v Holandsku a meteory zachytil širokoúhlým objektivem sérií expozic průběhu 6 hodin. Jejich kombinací vytvořil tento dramatický pohled na noční oblohu s mnoha barevnými meteory. Hvězdné pozadí tvoří Mléčná dráha a vpravo od středu dokonce i slabá Galaxie v Andromedě. Prachové částice z komety sice putují po vzájemně rovnoběžných drahách, ale meteory z roje zdánlivě vyvěrají z jednoho místa na obloze v souhvězdí Persea. Efekt radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné dráhy v dálce zdánlivě sbíhají. Jasné hvězdy v Perseu zasahují do mezery mezi stromy v popředí.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Meteorický roj Perseid


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »