Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnaté kopce v Arabia Terra na Marsu

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Proč jsou některé kopce na Marsu tak vrstevnaté? Odpověď se stále hledá. Výstupy světlých sedimentárních hornin na dně kráteru Arabia Terra zřetelně obklopuje tmavý, větrem nafoukaný písek. Je vidět, že světlá hornina je strukturovaná do mnoha vrstev, z nichž nejnižší jsou nejspíše velice staré. Přestože i tmavý písek utváří duny, tak vlnité duny světleji zbarveného písku jsou kolem stupňovitých mesas snadněji vidět. Kdysi větší mesas nejspíše erodoval samotný větry hnaný písek do vrstevnatých kopců. Většina vrstev je dost široká, aby tam projel nákladní automobil. Snímek nahoře zobrazuje asi 3 kilometrovou oblast a pořídila ho v říjnu 2003 nyní už nefunkční družice Marsu, kosmická sonda Mars Global Surveyor.

Štítky: Mars, Layered hills, Arabia Terra


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »