Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnaté kopce v Arabia Terra na Marsu

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Proč jsou některé kopce na Marsu tak vrstevnaté? Odpověď se stále hledá. Výstupy světlých sedimentárních hornin na dně kráteru Arabia Terra zřetelně obklopuje tmavý, větrem nafoukaný písek. Je vidět, že světlá hornina je strukturovaná do mnoha vrstev, z nichž nejnižší jsou nejspíše velice staré. Přestože i tmavý písek utváří duny, tak vlnité duny světleji zbarveného písku jsou kolem stupňovitých mesas snadněji vidět. Kdysi větší mesas nejspíše erodoval samotný větry hnaný písek do vrstevnatých kopců. Většina vrstev je dost široká, aby tam projel nákladní automobil. Snímek nahoře zobrazuje asi 3 kilometrovou oblast a pořídila ho v říjnu 2003 nyní už nefunkční družice Marsu, kosmická sonda Mars Global Surveyor.

Štítky: Mars, Layered hills, Arabia Terra


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »