Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory nad Quebekem

Uznání a copyright: Rémi Boucher

Minulý týden přelétaly nad mnoha městy na Zemi meteory, ale nikdo nebyl zraněn a ani nebyly hlášeny žádné škody. Vypadalo to, že útok z vesmíru vycházel odněkud ze souhvězdí Persea a jeho součástí byly milióny malých střel směřujících k Zemi rychlostí přes 200 000 kilometrů v hodině. Lidé na snímku nahoře, kteří se shromáždili v ASTROLab du Mont-Megantic v jižním Quebeku v Kanadě minulý čtvrtek, jen bezbranně zírali k obloze, jelikož neměli žádnou možnost útok meteorů zastavit. Naštěstí obranu Země tvoří přes 100 kilometrů silná celoplanetární vrstva vzduchu, která útočící střely zastavuje s využitím tření generovaným jejich vlastní rychlostí, takže se zahřívají, až se rozpadnou. Ten velký trojúhelník v popředí, i když vypadá impozantně, nebyl součástí meteorického obranného systému. Vesmírný útok byl očekáván jako součást každoročního meteorického roje Perseid, kdy Země prochází troskami velikosti písku po kometě Swift-Tuttle.

Štítky: Perseidy, Meteors, Quebec


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »