Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory nad Quebekem

Uznání a copyright: Rémi Boucher

Minulý týden přelétaly nad mnoha městy na Zemi meteory, ale nikdo nebyl zraněn a ani nebyly hlášeny žádné škody. Vypadalo to, že útok z vesmíru vycházel odněkud ze souhvězdí Persea a jeho součástí byly milióny malých střel směřujících k Zemi rychlostí přes 200 000 kilometrů v hodině. Lidé na snímku nahoře, kteří se shromáždili v ASTROLab du Mont-Megantic v jižním Quebeku v Kanadě minulý čtvrtek, jen bezbranně zírali k obloze, jelikož neměli žádnou možnost útok meteorů zastavit. Naštěstí obranu Země tvoří přes 100 kilometrů silná celoplanetární vrstva vzduchu, která útočící střely zastavuje s využitím tření generovaným jejich vlastní rychlostí, takže se zahřívají, až se rozpadnou. Ten velký trojúhelník v popředí, i když vypadá impozantně, nebyl součástí meteorického obranného systému. Vesmírný útok byl očekáván jako součást každoročního meteorického roje Perseid, kdy Země prochází troskami velikosti písku po kometě Swift-Tuttle.

Štítky: Perseidy, Meteors, Quebec


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »