Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory nad Quebekem

Uznání a copyright: Rémi Boucher

Minulý týden přelétaly nad mnoha městy na Zemi meteory, ale nikdo nebyl zraněn a ani nebyly hlášeny žádné škody. Vypadalo to, že útok z vesmíru vycházel odněkud ze souhvězdí Persea a jeho součástí byly milióny malých střel směřujících k Zemi rychlostí přes 200 000 kilometrů v hodině. Lidé na snímku nahoře, kteří se shromáždili v ASTROLab du Mont-Megantic v jižním Quebeku v Kanadě minulý čtvrtek, jen bezbranně zírali k obloze, jelikož neměli žádnou možnost útok meteorů zastavit. Naštěstí obranu Země tvoří přes 100 kilometrů silná celoplanetární vrstva vzduchu, která útočící střely zastavuje s využitím tření generovaným jejich vlastní rychlostí, takže se zahřívají, až se rozpadnou. Ten velký trojúhelník v popředí, i když vypadá impozantně, nebyl součástí meteorického obranného systému. Vesmírný útok byl očekáván jako součást každoročního meteorického roje Perseid, kdy Země prochází troskami velikosti písku po kometě Swift-Tuttle.

Štítky: Perseidy, Meteors, Quebec


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »