Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory nad Quebekem

Uznání a copyright: Rémi Boucher

Minulý týden přelétaly nad mnoha městy na Zemi meteory, ale nikdo nebyl zraněn a ani nebyly hlášeny žádné škody. Vypadalo to, že útok z vesmíru vycházel odněkud ze souhvězdí Persea a jeho součástí byly milióny malých střel směřujících k Zemi rychlostí přes 200 000 kilometrů v hodině. Lidé na snímku nahoře, kteří se shromáždili v ASTROLab du Mont-Megantic v jižním Quebeku v Kanadě minulý čtvrtek, jen bezbranně zírali k obloze, jelikož neměli žádnou možnost útok meteorů zastavit. Naštěstí obranu Země tvoří přes 100 kilometrů silná celoplanetární vrstva vzduchu, která útočící střely zastavuje s využitím tření generovaným jejich vlastní rychlostí, takže se zahřívají, až se rozpadnou. Ten velký trojúhelník v popředí, i když vypadá impozantně, nebyl součástí meteorického obranného systému. Vesmírný útok byl očekáván jako součást každoročního meteorického roje Perseid, kdy Země prochází troskami velikosti písku po kometě Swift-Tuttle.

Štítky: Perseidy, Meteors, Quebec


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »