Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4755: Klenotnice hvězd

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Velká různorodost barev hvězd v této otevřené hvězdokupě je příčinou jejího jména: Klenotnice. Jedna z jasných centrálních hvězd je rudý veleobr v kontrastu s mnoha modrými hvězdami kolem ní. Tato hvězdokupa je též známá jako Kappa Crucis, obsahuje něco přes 100 hvězd a je stará asi 10 miliónů let. Otevřené hvězdokupy jsou mladší, obsahují méně hvězd a mají mnohem větší podíl modrých hvězd než kulové hvězdokupy. Tato Klenotnice se nachází asi 6400 světelných let daleko, takže světlo, které vidíme dnes bylo vyzářeno ještě před před tím, než byly postaveny velké pyramidy v Egyptě. Klenotnice na snímku nahoře má asi 20 světelných let a lze ji vidět i triedrem v jižním souhvězdí Kříže (Crux).

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 4755, Jewel Box


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

Foceno mobilem dobson 305/1500 mm okular Omegon 32 mm

Další informace »