Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4755: Klenotnice hvězd

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Velká různorodost barev hvězd v této otevřené hvězdokupě je příčinou jejího jména: Klenotnice. Jedna z jasných centrálních hvězd je rudý veleobr v kontrastu s mnoha modrými hvězdami kolem ní. Tato hvězdokupa je též známá jako Kappa Crucis, obsahuje něco přes 100 hvězd a je stará asi 10 miliónů let. Otevřené hvězdokupy jsou mladší, obsahují méně hvězd a mají mnohem větší podíl modrých hvězd než kulové hvězdokupy. Tato Klenotnice se nachází asi 6400 světelných let daleko, takže světlo, které vidíme dnes bylo vyzářeno ještě před před tím, než byly postaveny velké pyramidy v Egyptě. Klenotnice na snímku nahoře má asi 20 světelných let a lze ji vidět i triedrem v jižním souhvězdí Kříže (Crux).

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 4755, Jewel Box


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »