Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Měsíce a planety nad Portugalskem

Uznání a copyright: Miguel Claro

Někdy může být dobrá zábava dělit se o oblohu. I když se může zdát, že se tito dva nadšení pozorovatelé na břehu dělí jen o srpek měsíce mezi nimi, tak nad nimi stojí také tři jasné planety. Tím nejjasnějším bodem na obloze je planeta Venuše, zatímco nad ní se vznáší načervenalý Mars a vpravo září Saturn. V popředí jsou malebné duny písku na pláži u Costa da Caparica, před zrcadlící se vodou Atlantského oceánu. Ten večer byl zvlášť vhodný pro pozorování planet, jelikož bylo také maximum meteorického roje Perseids. Minulý čtvrtek večer nebyl naštěstí jedinečným jen v Alamadě v Portugalsku, ale minulý týden to mohli vidět nadšení pozorovatelé po celém světě. Tyto planety zůstávají viditelné po západu i tento týden, i když Venuše se bude nořit pod obzor, jak se blíží k zapadajícímu Slunci.

Štítky: Měsíc, Planety, Portugal, Mouse over


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »