Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná věž ve Štírovi

Uznání a copyright: Don Goldman

Tento prachový kosmický mrak v siluetě proti nahuštěnému poli hvězd v souhvězdí Štíra (Scorpius) evokuje na některých snímcích obraz zlověstné temné věže. V této temné mlhovině, jejíž struktura se rozkládá na téměř 40 světelných letech na tomto nádherném teleskopickém snímku se ukrývají shluky prachu a molekulárního plynu, které se hroutí za vzniku hvězd. Z pravého dolního rohu k hlavě (vrchol věže) sahá dozadu učesané mračno známé jako kometární globule, tvarované intenzivní ultrafialovou radiací z OB asociací velmi horkých hvězd v NGC 6231, už mimo horní okraj. Toto energetické ultrafialové světlo také pohání hraniční červenou záři vodíku. V prachu ponořené horké hvězdy jsou vidět jako modravé reflekční mlhoviny. Tato tmavá věž NGC 6231 a asociované mlhoviny jsou asi 5 000 světelných let daleko.

Štítky: Star-formation, Prach, Tmavá mlhovina, OB association, Scorpius


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »