Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scintilace

Uznání a copyright: Juergen Michelberger

Hvězda Regulus, alfa souhvězdí Lva a toulavá planeta Mars měly 4. června 2010 zhruba stejnou zdánlivou jasnost a na obloze je dělilo 1,5 stupně. Důmyslná a kreativní 10 sekundová expozice houpající se kamerou zaznamenala stopy tohoto nebeského páru. Dokážete říci, která stopa patří hvězdě a která planetě? Rada: atmosférická turbulence způsobuje scintilaci neboli změny jasnosti a barev obrazu více u hvězd než u planet. Scintilace je výraznější u hvězdy, protože ta je efektivně bodovým zdrojem světla, který je vidět jako úzký svazek paprsků světla. Rychle se měnící refrakce díky turbulenci podél pohledu ovlivňuje různé barvy světla různě a obecně způsobuje blikání hvězd. Ovšem Mars je mnohem blíže, než vzdálené hvězdy a je rozsáhlým zdrojem světla. I když je jeho kotouček malý, tak je zdrojem podstatně širšího svazku světla v porovnání s hvězdami, takže je v průměru méně ovlivňován malou turbulencí. Výsledkem je proměnlivá duhová stopa Regula (vlevo) a konzistentnější červená stopa Marsu.

Štítky: Mars, Regulus, Scintillation, Twinkle, Flicker, Experiment


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »