Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scintilace

Uznání a copyright: Juergen Michelberger

Hvězda Regulus, alfa souhvězdí Lva a toulavá planeta Mars měly 4. června 2010 zhruba stejnou zdánlivou jasnost a na obloze je dělilo 1,5 stupně. Důmyslná a kreativní 10 sekundová expozice houpající se kamerou zaznamenala stopy tohoto nebeského páru. Dokážete říci, která stopa patří hvězdě a která planetě? Rada: atmosférická turbulence způsobuje scintilaci neboli změny jasnosti a barev obrazu více u hvězd než u planet. Scintilace je výraznější u hvězdy, protože ta je efektivně bodovým zdrojem světla, který je vidět jako úzký svazek paprsků světla. Rychle se měnící refrakce díky turbulenci podél pohledu ovlivňuje různé barvy světla různě a obecně způsobuje blikání hvězd. Ovšem Mars je mnohem blíže, než vzdálené hvězdy a je rozsáhlým zdrojem světla. I když je jeho kotouček malý, tak je zdrojem podstatně širšího svazku světla v porovnání s hvězdami, takže je v průměru méně ovlivňován malou turbulencí. Výsledkem je proměnlivá duhová stopa Regula (vlevo) a konzistentnější červená stopa Marsu.

Štítky: Mars, Regulus, Scintillation, Twinkle, Flicker, Experiment


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »