Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scintilace

Uznání a copyright: Juergen Michelberger

Hvězda Regulus, alfa souhvězdí Lva a toulavá planeta Mars měly 4. června 2010 zhruba stejnou zdánlivou jasnost a na obloze je dělilo 1,5 stupně. Důmyslná a kreativní 10 sekundová expozice houpající se kamerou zaznamenala stopy tohoto nebeského páru. Dokážete říci, která stopa patří hvězdě a která planetě? Rada: atmosférická turbulence způsobuje scintilaci neboli změny jasnosti a barev obrazu více u hvězd než u planet. Scintilace je výraznější u hvězdy, protože ta je efektivně bodovým zdrojem světla, který je vidět jako úzký svazek paprsků světla. Rychle se měnící refrakce díky turbulenci podél pohledu ovlivňuje různé barvy světla různě a obecně způsobuje blikání hvězd. Ovšem Mars je mnohem blíže, než vzdálené hvězdy a je rozsáhlým zdrojem světla. I když je jeho kotouček malý, tak je zdrojem podstatně širšího svazku světla v porovnání s hvězdami, takže je v průměru méně ovlivňován malou turbulencí. Výsledkem je proměnlivá duhová stopa Regula (vlevo) a konzistentnější červená stopa Marsu.

Štítky: Mars, Regulus, Scintillation, Twinkle, Flicker, Experiment


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »