Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scintilace

Uznání a copyright: Juergen Michelberger

Hvězda Regulus, alfa souhvězdí Lva a toulavá planeta Mars měly 4. června 2010 zhruba stejnou zdánlivou jasnost a na obloze je dělilo 1,5 stupně. Důmyslná a kreativní 10 sekundová expozice houpající se kamerou zaznamenala stopy tohoto nebeského páru. Dokážete říci, která stopa patří hvězdě a která planetě? Rada: atmosférická turbulence způsobuje scintilaci neboli změny jasnosti a barev obrazu více u hvězd než u planet. Scintilace je výraznější u hvězdy, protože ta je efektivně bodovým zdrojem světla, který je vidět jako úzký svazek paprsků světla. Rychle se měnící refrakce díky turbulenci podél pohledu ovlivňuje různé barvy světla různě a obecně způsobuje blikání hvězd. Ovšem Mars je mnohem blíže, než vzdálené hvězdy a je rozsáhlým zdrojem světla. I když je jeho kotouček malý, tak je zdrojem podstatně širšího svazku světla v porovnání s hvězdami, takže je v průměru méně ovlivňován malou turbulencí. Výsledkem je proměnlivá duhová stopa Regula (vlevo) a konzistentnější červená stopa Marsu.

Štítky: Mars, Regulus, Scintillation, Twinkle, Flicker, Experiment


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »