Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scintilace

Uznání a copyright: Juergen Michelberger

Hvězda Regulus, alfa souhvězdí Lva a toulavá planeta Mars měly 4. června 2010 zhruba stejnou zdánlivou jasnost a na obloze je dělilo 1,5 stupně. Důmyslná a kreativní 10 sekundová expozice houpající se kamerou zaznamenala stopy tohoto nebeského páru. Dokážete říci, která stopa patří hvězdě a která planetě? Rada: atmosférická turbulence způsobuje scintilaci neboli změny jasnosti a barev obrazu více u hvězd než u planet. Scintilace je výraznější u hvězdy, protože ta je efektivně bodovým zdrojem světla, který je vidět jako úzký svazek paprsků světla. Rychle se měnící refrakce díky turbulenci podél pohledu ovlivňuje různé barvy světla různě a obecně způsobuje blikání hvězd. Ovšem Mars je mnohem blíže, než vzdálené hvězdy a je rozsáhlým zdrojem světla. I když je jeho kotouček malý, tak je zdrojem podstatně širšího svazku světla v porovnání s hvězdami, takže je v průměru méně ovlivňován malou turbulencí. Výsledkem je proměnlivá duhová stopa Regula (vlevo) a konzistentnější červená stopa Marsu.

Štítky: Mars, Regulus, Scintillation, Twinkle, Flicker, Experiment


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »