Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antény

Uznání a copyright: Acquisition and data reduction - Andrey Oreshko (Elena Remote Observatory),
Processing - Dietmar Hager (stargazer-observatory)

V jižním souhvězdí Havran (Corvus) se ve vzdálenosti 60 miliónů světelných let srazily dvě velké galaxie. Ovšem hvězdy v těchto dvou galaxiích katalogizovaných jako NGC 4038 a NGC 4039 se během této stovky miliónů let trvající události nesrážejí. Místo toho se srážejí velká oblaka molekulárního plynu a prachu a vyvolávají tak epizody překotného vznikání hvězd v centru kosmického vraku. Nádherný pohled zabírá asi 500 tisíc světelných let a jsou na něm i nové hvězdokupy a hmota náhodně odmrštěná daleko pryč z této scény gravitačními slapovými silami. Sugestivní vzhled rozsáhlých obloukovitých útvarů dal pochopitelně tomuto páru galaxií jeho populární jméno - Antény.

Štítky: Molekulární mračno, Ngc4038, Ngc4039, Galaxy collision


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zatmění měsíce

20:50

Další informace »