Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická pavučina mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: Marcelo Salemme

Je to ta největší a nejkomplexnější líheň hvězd v celém galaktickém okolí. Nachází se ve Velkém Magellanově mračnu, malé satelitní galaxii naší Mléčné dráhy, a pavučinový vzhled dal této oblasti název mlhovina Tarantule. Tato tarantule ovšem měří asi 1000 světelných let. Pokud by se nacházela ve vzdálenosti nejbližší líhně hvězd mlhoviny Orion v Mléčné dráze jen 1500 světelných let, tak by pokryla na obloze asi 30 stupňů (60 úplňků). Na snímku nahoře jsou ve vědeckých barvách vidět spletité detaily. Vřetenovitá ramena Tarantule omotávají hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje jedny z nejjasnějších a nejhmotnějších hvězd a je vidět modrá vpravo. Jelikož hmotné hvězdy žijí rychle a umírají mladé, tak není překvapivé, že se tato kosmická Tarantule též nachází poblíž místa nedávné nejbližší supernovy.

Štítky: Star-formation, Lmc, Tarantula nebula


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »