Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická pavučina mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: Marcelo Salemme

Je to ta největší a nejkomplexnější líheň hvězd v celém galaktickém okolí. Nachází se ve Velkém Magellanově mračnu, malé satelitní galaxii naší Mléčné dráhy, a pavučinový vzhled dal této oblasti název mlhovina Tarantule. Tato tarantule ovšem měří asi 1000 světelných let. Pokud by se nacházela ve vzdálenosti nejbližší líhně hvězd mlhoviny Orion v Mléčné dráze jen 1500 světelných let, tak by pokryla na obloze asi 30 stupňů (60 úplňků). Na snímku nahoře jsou ve vědeckých barvách vidět spletité detaily. Vřetenovitá ramena Tarantule omotávají hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje jedny z nejjasnějších a nejhmotnějších hvězd a je vidět modrá vpravo. Jelikož hmotné hvězdy žijí rychle a umírají mladé, tak není překvapivé, že se tato kosmická Tarantule též nachází poblíž místa nedávné nejbližší supernovy.

Štítky: Star-formation, Lmc, Tarantula nebula


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »