Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo za Stockholmem

Uznání a copyright: Peter Rosén

Co se to stalo se Slunce? Někdy se zdá, jako bychom se na Slunce dívali přes velkou čočku. Nahoře se ale ve skutečnosti jedná o milióny čoček, o ledové krystalky. Jak v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestiboké, ledové krystalky. Když se tyto krystalky snáší k zemi, tak většinu času stráví naplocho, paralelně se zemí. Poblíž východu nebo západu může pozorovatel procházet stejnou rovinou, jako mnoho těchto padajících krystalků. Při takovém seřazení pak každý ledový krystal může působit jako miniaturní čočka, která láme sluneční světlo do našeho pohledu a vytváří tak jev parhelia, nebo též falešná slunce. Snímek nahoře byl pořízen koncem minulého roku ze Stockholmu ve Švédsku. Ve středu obrázku je vidět Slunce a po jeho levé a pravé straně jasně září dvě falešná slunce. Je též vidět jasné 22 stupňové halo, stejně jako vzácnější a mnohem slabší 46 stupňové halo, které zase vzniká odrážením slunečního světla od atmosférických ledových krystalků.

Štítky: Ledové krystaly, Sun halo, Sweden


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »