Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mechanismus Antikythera

Uznání a copyright: Wikipedia

Co to je? Je to nález ze dna moře z paluby starověké řecké lodi. Zjevná složitost vyvolala desítky let studií, ale přesto některé funkce zůstávají neznámé. Nedávné rentgenování tohoto zařízení nyní potvrdilo podstatu mechanismu Antikythery a objevilo několik překvapivých funkcí. Ukázalo se, že mechanismus Antikythera je mechanickým počítačem s přesností, která byla považována v roce 80 před Kristem, kdy se s ním loď potopila, za nemožnou. Předpokládalo se, že tak důmyslnou techniku by lidstvo bylo schopno vyvinout až o 1000 později. Jeho kola a převody tvoří přenosný nebeský orloj, který předpovídá polohy hvězd a planet, stejně jako měsíční a sluneční zatmění. Mechanismus Antikythera, který je vidět nahoře, je vysoký 33 centimetrů a podobá se velké knize.

Štítky: Greece, Antikythera mechanism, Orrery


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R2 (Swan)

Počasí bohužel nepřeje... Byli jsme trochu zvedaví na R2 swan tak sem ho zkoušel vylovit mezi mrakama ve slabé oblačnosti aspoň na 5 snímcich a trochu tam něco je

Další informace »