Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7293: Mlhovina Helix

Uznání a copyright: Ed Henry (Hay Creek Observatory)

Zhruba sedm set světelných let od Země umírá v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) Slunci podobná hvězda. V několika posledních tisíci letech vytvořila mlhovinu Helix (NGC 7293), která se stala dobře prostudovaným a blízkým příkladem planetární mlhoviny, která je typická pro závěrečné stádium hvězdného vývoje. Při vytváření tohoto pozoruhodného hloubkového pohledu na mlhovinu uplynulo celkem 10 hodin expozičního času. Snímek zobrazuje jasnější vnitřní oblast Helixu velkou asi 3 světelné roky, ale lze sledovat i útvary ve slabším vnějším halo, které dávají mlhovině rozměr dobře přes 6 světelných let. Bílá tečka ve středu Helixu je horká centrální hvězda planetární mlhoviny. Mlhovina Helix je sice na první pohled jednoduchá, ale nyní je známo, že má překvapivě složitou geometrii.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, Ngc7293


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »