Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Mořský racek

Uznání a copyright: Michael Sidonio

Tento rozsáhlý prostor zářícího plynu a prachu se pozemským astronomům jeví jako pták a tak vnuká svůj populární název mlhovina Mořský racek. Tento portrét kosmického ptáka pokrývá 1,6 stupně široký pás přes rovinu Mléčné dráhy v blízkosti hvězdy Sirius, což je alfa souhvězdí Velký pes (Canis Major). V této oblasti jsou i další objekty položky katalogů: především NGC 2327, kompaktní, prašná emisní oblast s vnořenou hmotnou hvězdou, která se tvoří v hlavě ptáka (neboli mlhovina Papoušek, nad středem). IC 2177 tvoří zakřivený oblouk křídel racka. Komplexu plynu a prachu s jasnými mladými hvězdami dominuje červená záře atomárního vodíku, v odhadované vzdálenosti 3800 světelných let měří 100 světelných let.

Štítky: Gumova mlhovina, Hydrogen gas, Ic2177, Ngc2327, Emission region


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »