Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3521 podrobně

Uznání: Data - Hubble Legacy Archive, ESA, NASA Processing - Robert Gendler

Nádherná spirální galaxie NGC 3521 je zhruba 35 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva. Měří asi 50 000 světelných let a na tomto obrazu, vytvořeném z dat stažených z Hubble Legacy Archive, je vidět její centrální oblast. Podrobný pohled ukazuje charakteristická násobná, skvrnitá, nepravidelná spirální ramena protkaná prachem a hvězdokupami mladých, modrých hvězd. Naproti tomu mnoho jiných spirálních galaxií vykazuje velká zatočená ramena. NGC 3521 je na pozemské obloze poměrně jasnou galaxií, která je snadno vidět i malým dalekohledem, ale amatérští fotografové ji často přehlížejí ve prospěch jiných spirálních galaxií ve Lvu, jako jsou M66 a M65.

Štítky: Spirální galaxie, Spiral arms, Leo, Ngc3521, Flocculent


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »