Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy nad Qumis

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Meteorický roj Kvadrantid je každoroční událostí pro pozemské pozorovatele na severní obloze. Obvykle vrcholí v studených ranních hodinách 4. ledna. Roj se jmenuje podle svého radiantu ve starobylém, astronomicky zastaralém souhvězdí Zední kvadrant. Radiant se nachází blízko hranic moderních souhvězdí Herkules, Pastýř a Drak. Na této dlouhé časové expozici jsou dvě kvadrantidy, které protínají stopy hvězd vycházejících souhvězdí Panny a Havrana, ovšem nejjasnější stopu zanechává Saturn. Vpravo nahoře od středu jsou skoro rovnoběžně jeden jasný a jeden slabý průlet meteoru. V popředí je vidět stará cisterna nad pohřbeným městem Qumis. Qumis (v řecké historii Hecatompylos) je známo jako město mnoha bran a bylo založeno ve starověké Persii před 2300 lety.

Štítky: Souhvězdí, Stopy hvězd, Meteor, Quadrantid meteor shower, Quadrans muralis, Qumis


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »