Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste až na konec světa, abyste uviděli úplné zatmění Slunce? Pokud byste tam přišli, byli byste překvapeni, že už tam někdo je? V roce 2003 se při neobvyklém úplném slunečním zatmění dostali na jednu přímku dva fotografové, Antarktida a Slunce s Měsícem. Navzdory tak extrémnímu místu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vydala na spodek světa, aby zakusila surealistické chvilkové zmizení Slunce za Měsícem. Jedním z nasbíraných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány tak, aby realisticky simulovaly, jak lidské přizpůsobivé oko vidělo zatmění. Snímek byl pořízen, když se Měsíc i Slunce zrovna vyhouply nad antarktický hřeben. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelnou vznešená sluneční korona. Na jednom ze snímků byl zcela náhodou zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji kameru. Na jeho levé straně je vidět taška s vybavením a skládací křeslo.

Štítky: Korona, Antarktida, Total solar eclipse


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »