Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste až na konec světa, abyste uviděli úplné zatmění Slunce? Pokud byste tam přišli, byli byste překvapeni, že už tam někdo je? V roce 2003 se při neobvyklém úplném slunečním zatmění dostali na jednu přímku dva fotografové, Antarktida a Slunce s Měsícem. Navzdory tak extrémnímu místu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vydala na spodek světa, aby zakusila surealistické chvilkové zmizení Slunce za Měsícem. Jedním z nasbíraných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány tak, aby realisticky simulovaly, jak lidské přizpůsobivé oko vidělo zatmění. Snímek byl pořízen, když se Měsíc i Slunce zrovna vyhouply nad antarktický hřeben. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelnou vznešená sluneční korona. Na jednom ze snímků byl zcela náhodou zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji kameru. Na jeho levé straně je vidět taška s vybavením a skládací křeslo.

Štítky: Korona, Antarktida, Total solar eclipse


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »