Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste až na konec světa, abyste uviděli úplné zatmění Slunce? Pokud byste tam přišli, byli byste překvapeni, že už tam někdo je? V roce 2003 se při neobvyklém úplném slunečním zatmění dostali na jednu přímku dva fotografové, Antarktida a Slunce s Měsícem. Navzdory tak extrémnímu místu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vydala na spodek světa, aby zakusila surealistické chvilkové zmizení Slunce za Měsícem. Jedním z nasbíraných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány tak, aby realisticky simulovaly, jak lidské přizpůsobivé oko vidělo zatmění. Snímek byl pořízen, když se Měsíc i Slunce zrovna vyhouply nad antarktický hřeben. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelnou vznešená sluneční korona. Na jednom ze snímků byl zcela náhodou zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji kameru. Na jeho levé straně je vidět taška s vybavením a skládací křeslo.

Štítky: Korona, Antarktida, Total solar eclipse


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »