Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste až na konec světa, abyste uviděli úplné zatmění Slunce? Pokud byste tam přišli, byli byste překvapeni, že už tam někdo je? V roce 2003 se při neobvyklém úplném slunečním zatmění dostali na jednu přímku dva fotografové, Antarktida a Slunce s Měsícem. Navzdory tak extrémnímu místu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vydala na spodek světa, aby zakusila surealistické chvilkové zmizení Slunce za Měsícem. Jedním z nasbíraných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány tak, aby realisticky simulovaly, jak lidské přizpůsobivé oko vidělo zatmění. Snímek byl pořízen, když se Měsíc i Slunce zrovna vyhouply nad antarktický hřeben. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelnou vznešená sluneční korona. Na jednom ze snímků byl zcela náhodou zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji kameru. Na jeho levé straně je vidět taška s vybavením a skládací křeslo.

Štítky: Korona, Antarktida, Total solar eclipse


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »