Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na pláži

Uznání a copyright: Guillaume Blanchard

Jak stín novu klouzal 11. července jižním Pacifikem, tak se lidé shromáždili kolem bílé, písečnaté pláže Anakena na severní straně Velikonočního ostrova, aby mohli sledovat úplné zatmění Slunce. Tento zážitek byl zachycen na kompozitní obrázek vytvořený z 50 postupných expozic. V jejich středu je zcela zakryté Slunce obklopené blyštivou sluneční koronou. Z dobře zvoleného místa jsou v siluetě vidět proti ztmavlé obloze a proti slabému odraženému světlu palmy. Nad diváky se na rozhraní země, oceánu a oblohy tyčí tajemné monolitické sochy Moai.

Štítky: Total solar eclipse, Easter Island, Tse, Moai, Rapa nui


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »