Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce, východ stínu

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Toto poklidné 360° panoráma z centrální Austrálie sleduje jasný obzor za soumraku, který začal 28. května. Zapadající Slunce stále ještě osvětluje jasnou západní oblohu vlevo. Ale vpravo, při pohledu na dominantní pískovcový útvar zvaný Uluru neboli Ayersova skála, je obloha podstatně tmavší a má subtilnější barvy. Za Uluru je samotný stín planety Země, tmavomodrý oblouk, který vychází na východě. Dlouhý stín Země je vrhán hustou atmosférou a je stále ještě blízko obzoru a nahoře je ohraničen růžovou září neboli protisoumrakovým obloukem. Tento krásně barevný protisoumrakový oblouk je znám jako Venušin pás a vzniká zpětným rozptylem zčervenalého světla zapadajícího Slunce. Tu noc vyšel na východní obloze nad stín Země také Měsíc skoro v úplňku.

Štítky: Belt of Venus, Panorama, Antitwilight arch, Uluru


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »