Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa 47 Tuc

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae je klenotem jižní oblohy. Je též známa jako NGC 104 a sídlí v halo naší Mléčné dráhy spolu s dalšími asi 200 kulovými hvězdokupami. Je druhou nejjasnější kulovou hvězdokupou (po Omega Centauri), která je vidět na pozemské obloze, nachází se asi 13000 světelných let daleko a lze ji spatřit i pouhým okem v Malém Magellanově mračnu v souhvězdí Tukana. Tuto hustou kupu tvoří několik miliónů hvězd v prostoru o průměru jen asi 120 světelných let. Na tomto ostrém teleskopickém pohledu lze na okrajích kupy snadno rozpoznat červené obry jako žlutavé hvězdy. Kulová hvězdokupa 47 Tuc je též domovem exotických rentgenových binárních hvězdných soustav.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 47 Tuc, 47 Tucanae, Ngc104


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »