Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa 47 Tuc

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae je klenotem jižní oblohy. Je též známa jako NGC 104 a sídlí v halo naší Mléčné dráhy spolu s dalšími asi 200 kulovými hvězdokupami. Je druhou nejjasnější kulovou hvězdokupou (po Omega Centauri), která je vidět na pozemské obloze, nachází se asi 13000 světelných let daleko a lze ji spatřit i pouhým okem v Malém Magellanově mračnu v souhvězdí Tukana. Tuto hustou kupu tvoří několik miliónů hvězd v prostoru o průměru jen asi 120 světelných let. Na tomto ostrém teleskopickém pohledu lze na okrajích kupy snadno rozpoznat červené obry jako žlutavé hvězdy. Kulová hvězdokupa 47 Tuc je též domovem exotických rentgenových binárních hvězdných soustav.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 47 Tuc, 47 Tucanae, Ngc104


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »