Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc a den nad téměř planetou Sounio

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos (GreekSky)

Byla objevena nová planeta? Na obrázku nahoře je pozoruhodná 24 hodinová mozaika kolem Sounio v Řecku, přímo zde na planetě Zemi. V noci pořízené snímky tvoří horní část obrázku, přičemž stopy viditelných hvězd trvají až 11 hodin. Naproti tomu denní snímky se Sluncem byly pořizovány jednou za 15 minut. Ve středu je širokoúhlá projekce jako z Malého prince vycentrovaná na zemi se štěrkem, trávou, stromy, kostelem svatého Jana, mračny, krepuskulárními paprsky a dokonce s ikonou - signaturou fotografa, chrámem Poseidona. Pečlivé plánování a několik dalších záběrů, plus profesionální digitální zpracování nakonec vyústily do tohoto obrázku, který dokumentuje poloviny dvou posledních dnů minulého roku.

Štítky: Panorama, Greece, Little planet projection, Mouse over


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2025 R3 (PANSTARRS).

Fotografováno nízko (necelých 15 stupňů) nad východním obzorem. Obloha byla průzračná, začalo svítat, ale ještě znatelně rušil závoj městského osvětlení.

Další informace »