Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc a den nad téměř planetou Sounio

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos (GreekSky)

Byla objevena nová planeta? Na obrázku nahoře je pozoruhodná 24 hodinová mozaika kolem Sounio v Řecku, přímo zde na planetě Zemi. V noci pořízené snímky tvoří horní část obrázku, přičemž stopy viditelných hvězd trvají až 11 hodin. Naproti tomu denní snímky se Sluncem byly pořizovány jednou za 15 minut. Ve středu je širokoúhlá projekce jako z Malého prince vycentrovaná na zemi se štěrkem, trávou, stromy, kostelem svatého Jana, mračny, krepuskulárními paprsky a dokonce s ikonou - signaturou fotografa, chrámem Poseidona. Pečlivé plánování a několik dalších záběrů, plus profesionální digitální zpracování nakonec vyústily do tohoto obrázku, který dokumentuje poloviny dvou posledních dnů minulého roku.

Štítky: Panorama, Greece, Little planet projection, Mouse over


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »